2016-01-18 18:28:19
Φωτογραφία για ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ  Ο ΘΡΥΛΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ... ΠΑΟ! ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 53-73
Mε έναν εξαιρετικό Ντι Τζέι Στρόμπερι ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τη Ρόδο με νίκη 53-73, αφού στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση και έπαιξε καλύτερη άμυνα. Να σημειωθεί ότι το αποτέλεσμα στο ημίχρονο ήταν 30-30.

Με 16 πόντους του Στρόμπερι και από κοντά Μιλουτίνοφ με 11, Παπαπέτρου και Αγραβάνη με 10, ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά ασφαλείας και έδειξε ότι  άφησε πίσω του τον αγώνα με την Μπάμπεργκ.

Το ματς ουσιαστικά... τελείωσε στην τρίτη περίοδο, όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε τα ποσοστά του και έσφιξε την άμυνα, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να χάσει την επαφή με το σκορ και όλα να γίνουν πολύ πιο εύκολα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Χαρακτηριστικό είναι ότι από το 20' έως το 27' ο Κολοσσός πέτυχε μόλις 3 πόντους και με αυτά τα δεδομένα ήταν αδύνατο ν'ακολουθήσει τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν έφτασε στο 13-1 και περιμένει την ερχόμενη Δευτέρα τον ΠΑΟ στο ΣΕΦ σ'έναν αγώνα που θα κρίνει σε πολύ μεγάλο ποσοστό την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπίλις 4, Ντέιβις 8 (2), Γεωργαλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Αχόνεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοβ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2).