2016-01-27 22:00:24
Φωτογραφία για Καταιγίδα ο Ολυμπιακός, περιμένει τον επόμενο
Με φανταστική εμφάνιση και χορταστικό θέαμα ο Ολυμπιακός εξασφάλισε από το πρώτο ματς την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου καθώς επικράτησε του Αστέρα με 5-0 και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς, εξασφαλίζοντας και την άνεση ενός εύκολου ματς πριν από τα ντέρμπι με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός έκανε κατά διαστήματα εμφάνιση που προκαλούσε «τρόμο» στην άμυνα του Αστέρα και παραλήρημα ενθουσιασμού στους οπαδούς του. Συνολικά είχε 17 τελικές, έναντι μόλις τριών. Ο Μάρκο Σίλβα γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο για τον Ολυμπιακό που παρουσιάζει. Ο Τζίμι Ντουρμάζ ήταν ο κορυφαίος του ματς καθώς ήταν μέσα σε όλα τα γκολ της ομάδας του. Ο Ιντέγε άνοιξε το δρόμο με τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Φορτούνης συνέχισε με άλλα δύο στην επανάληψη (εκπληκτικό το τέταρτο), ενώ ο Πάρντο πέτυχε το πιο εντυπωσιακό προς το φινάλε. Πρωταγωνιστής και ο Καπίνο που σε τρεις περιπτώσεις έκανε σωτήριες επεμβάσεις. Ο Αστέρας δεν κατάφερε να αντιδράσει, αμυντικά πολλές φορές πανικοβλήθηκε, ενώ μόνο στο πρώτο μέρος φάνηκε επιθετικά με τις δύο ευκαιρίες του μπροστά στον Καπίνο. Δεν μπόρεσε εκεί να ισοφαρίσει και μετά κατέρρευσε.