2016-01-28 22:09:59
Φωτογραφία για Καθάρισε τη πρόκριση με δέκα παίκτες η ΑΕΚ
Δεν καταλαβαίνουν τίποτα οι παίκτες της ΑΕΚ που με κόντρα τη διαιτησία κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-1 κόντρα στον Ηρακλή και "καθάρισαν"από τώρα τη πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Μπορεί ο Μπακάκης να  αποβλήθηκε στο 33’ αλλά η εικόνα του ματς δεν έδειχνε το αριθμητικό μειονέκτημα της ΑΕΚ. Στο 8ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κολοβέτσιος έκανε το τακουνάκι, η μπάλα κόντραρε στον Ζιαμπάρη και κατέληξε στα δίχτυα του Χουάντερσον. Το ματς πήρε φωτιά στο 33ο λεπτό. Ο Δελφάκης έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη, ενώ έκλεινε τα μάτια σε πολλά δυνατά μαρκαρίσματα των παικτών του Ηρακλή. Στο 39ο λεπτό ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα, ο Γιόχανσον έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Κολοβέτσιος μπήκε στην πορεία της μπάλας και από κοντά έκανε το 2-0. Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ αγωνιζόταν με 10 παίκτες, κατάφερε να είναι η κυρίαρχος και του δευτέρου ημιχρόνου. Το 3-0 έγινε στο 72ο λεπτό όταν ο Πλατέλλας μετά από ατομική ενέργεια έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα
. Οι παίκτες της ΑΕΚ όμως δεν σταμάτησαν εκεί, με την εικόνα του αγώνα να μην δείχνει ότι παίζουν με αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 83ο λεπτό ο Αραβίδης κυνήγησε τη φάση, ο Χουάντερσον τον ανέτρεψε και ο Δελφάκης έδειξε το πέναλτι. Ο Αραβίδης το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 4-0. Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής  ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα με κεφαλιά του Βέλλιου, που διαμόρφωσε το 4-1. Μετά το 4-1 στην έδρα της η ΑΕΚ πηγαίνει στη Θεσσαλονίκη όντας το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, καθώς είναι σχεδόν αδύνατο να ανατραπεί αυτό το αποτέλεσμα.