2016-01-30 22:05:28
Φωτογραφία για Δεν τον...σκότωσε όταν μπορούσε και το πλήρωσε
Ούτε οι επετειακές φανέλες των 90 χρόνων δεν έσωσαν τον ΠΑΟΚ από μια νέα γκέλα. Ο Δικέφαλος, παρά το γεγονός, ότι στο πρώτο μέρος κυριάρχησε πλήρως του Ατρομήτου και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα από ένα γκολ (Μακ 31′), τελικά ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο που ισοφάρισε στο 81′ με το Λαζαρίδη, χάρη σε λάθος του Βελλίδη. Ο «Δικέφαλος» μπήκε αποφασισμένος να δημιουργήσει από νωρίς τις προϋποθέσεις για να σκοράρει, πιέζοντας ψηλά τον Ατρόμητο και δημιουργώντας φάσεις. Ο ΠΑΟΚ έπαιζε μονότερμα τον Ατρόμητο και όσο περνούσε η ώρα δημιουργούσε ολοένα και πιο επικίνδυνες στιγμές μπροστά από τα καρέ του Μπαρκά. Στο 30’ ο Πέλκας βρήκε με κάθετη πάσα τον Μακ κι εκείνος πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ριπλέι της φάσης φαίνεται ότι ο Σλοβάκος είναι οριακά εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0, έχοντας παίξει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, ζεσταίνοντας με την πολύ καλή εμφάνιση του την Τούμπα
. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια όμως έδωσε χώρο στον αντίπαλο του και οπισθοχώρησε αρκετά, χωρίς να ψάχνει το δεύτερο γκολ για να... κλειδώσει το παιχνίδι. Έτσι στο 80' ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ακόμα ένα γκολ από στημένη μπάλα, σε μία φάση στην οποία ο Βελλίδης λανθασμένα βγήκε από την εστία του και έδωσε την ευκαιρία στον Λαζαρίδη να σκοράρει με κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες. Στα λεπτά που απέμειναν δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με 1-1, με τον ΠΑΟΚ να πληρώνει σε ακόμα ένα παιχνίδι το γεγονός ότι δε... σκότωσε τον αντίπαλο του, σκοράροντας και δεύτερο γκολ. Ο ΠΑΟΚ έχασε κι άλλο έδαφος και καλείται τώρα να μαζέψει τα κομμάτια του και να ταξιδέψει στον Πειραιά για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.