2016-01-31 17:06:17
Φωτογραφία για Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με 3-0 τη Βέροια
Η Βέροια ήταν το νέο θύμα της ομάδας του Πογιέτ, με την ΑΕΚ να νικά εύκολα κι απλά με 3-0 και να συνεχίζει τη ξέφρενη πορεία της. Εστω και αν η Ενωση δεν έφτασε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης λόγω της κόπωσης βασικών παικτών, η ΑΕΚ είχε τις λύσεις και κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 και να καθίσει ακόμα πιο άνετα στη 2η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Πειστική εμφάνιση, με τρία γκολ από τον Βάργκας, τον Αραβίδη και τον Μάνταλο, έκαναν τη διαφορά για την ΑΕΚ. Στο 39ο λεπτό ο Αραβίδης πέρασε την μπάλα στον Ντίντακ, αυτός σέντραρε, με τον Βάργκας να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και από κοντά να την στέλνει στα δίχτυα. Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, που κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της. Συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιόχανσον έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Βάργκας έστρωσε με το στήθος στον Αραβίδη, που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.΄Το τελικό 3-0 ήρθε για την ΑΕΚ στο 89ο λεπτό. Η Ένωση κέρδισε το πέναλτι, από χέρι του Μαλόν, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουονανότε, ο Καντιμοίρης απέκρουσε, με τον Μάνταλο στην επιστροφή της μπάλας να την στέλνει στα δίχτυα. Σε αυτή τη φάση η Βέροια έμεινε και με 10 παίκτες, καθώς ο Μαλόν αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μάλιστα, στο 90΄ η Ένωση έκανε το 4-0 με τον Άρθο, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφ σάιντ, ενώ η Βέροια είχε και δεύτερο δοκάρι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.