2016-01-31 19:02:28
Φωτογραφία για ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΙ... ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΚΡΕΣΕΝΤΟ! ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 60-103!
Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και έχοντας σε... τρελά κέφια τον Ματ Λοτζέσκι (23π.) και τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει το ντεμπούτο του, ο Ολυμπιακός συνέτριψε με το εμφατικό 60-103 τον Αρκαδικό, εκτός έδρας, για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός έκανε… περίπατο με τον Αρκαδικό, συντρίβοντάς μέσα στο γήπεδό του, αλλά τα χαμόγελα ήρθαν με την εμφάνιση του Αμερικανού με το βελγικό διαβατήριο, ο οποίος επέστρεψε... φορτσάτος από τον τραυματισμό του με μία τέλεια εμφάνιση, έχοντας 23 πόντους (με 9/9 σουτ) σε κάτι παραπάνω από 13 λεπτά!

Το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα έκανε και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος είχε 7 πόντους, σε 19:50''.

Από τους Αρκάδες ξεχώρισε ο Νουουτίνεν με 14 πόντους.

Στα καθαρά αγωνιστικά Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε ο Αρκαδικός, αφού μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, συμβάδιζε με τον Ολυμπιακό στο σκορ. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ερυθρόλευκοι πάτησαν… γκάζι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 10-25.

Το σερί συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κάνει... ό,τι θέλει μέσα στο γήπεδο, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τζόνσον-Όντομ. Τελικά το σκορ του ημιχρόνου ήταν 23-51 με τους γηπεδούχους να είναι προβληματισμένοι από την κακή εμφάνιση αλλά και από τον τραυματισμό του Αβραάμ Καλλινικίδη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, τα πράγματα δεν άλλαξαν καθόλου... Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο φρενήρη ρυθμό, πέτυχε 24 πόντους, δέχθηκε μόλις 16 και με σκορ 39-75, ετοιμάστηκε για ένα... ξεκούραστο τελευταίο δεκάλεπτο, κάνοντας και συντήρησ δυνάμεων.

Έτσι κι έγινε λοιπόν, αφού η ομάδα του Σφαιρόπουλου με μπροστάρη τον Ματ Λοτζέσκι, έβαλε 28 πόντους και κέρδισε με το ευρύ 60-103.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 23-51, 39-75, 60-103

Αρκαδικός (Καστρίτης): Βαν Όστρουμ 12 (2), Κοψαύτης 7 (1), Στεφανίδης 4, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης 6, Λίτζιον 8, Καραμαλέγκος, Κωνσταντίνου, Μπράουν 2, Νουούτινεν 14 (4), Λι 4, Σταματόπουλος.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 11 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 9 (3), Τζόνσον-Όντομ 12 (2), Χάντερ 2, Παπαπέτρου 9 (1), Τσαϊρέλης 7 (1), Λοτζέσκι 23 (5), Παπανικολάου 7 (1), Αθηναίου 2.