2016-02-08 20:55:54
Φωτογραφία για ΕΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ, ΔΕΝ ΚΑΗΚΕ ΑΛΛΑ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 83-76
Για πάνω από 37 λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε κλέψει... την παράσταση στο ΣΕΦ και έβαζε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά στο τέλος... μίλησε ο Βασίλης Σπανούλης για τον Θρύλο, τον οποίο πήρε από το… χέρι και του έδωσε τη νίκη με 83-76.

Ο τρομερά εύστοχος και με σημαντικές απουσίες, ΠΑΟΚ προβλημάτισε για αρκετή ώρα τους ερυθρόλευκους, με τον Σπανούλη στο τέλος να «καθαρίζει» και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε φανεί καθόλου στο ματς.

Οι Λοτζέσκι και Πρίντεζης με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό, με τους Ντούβνιακ (21π.) και Χάτσερ (19π.) να ήταν οι κορυφαίοι από τον ΠΑΟΚ.

Στον Ολυμπιακό είναι φανερό πλέον το πρόβλημα και δε μπορεί να κρυφτεί πίσω από ηρωικές εμφανίσεις κάποιων παικτών πλέον... Η ομάδα έχει ΑΝΑΓΚΗ ΕΝΑΝ ΨΗΛΟ που θα γεμίσει την ρακέτα και θα δώσει ανάσες στους σχεδόν... "σκασμένους" Χάντερ και Πρίντεζη. Επιλογές σαν αυτή του Τσαϊρέλη για να συμπληρωθεί ο αριθμός της ομάδας δεν προσφέρει κάτι κα το βλέπουν όλοι.

Πρέπει να γίνει αυτό που βλέπει όλος ο κόσμος πια και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην βλέπουν οι άνθρωποι της ομάδας... Μόνο που οι μέρες περνούν Στα καθαρά αγωνιστικά...

Παρά τις σοβαρές απουσίες (Βασιλειάδης-Σχορτσανίτης) ο ΠΑΟΚ ήταν κάτι παραπάνω από αξιόμαχος στο ΣΕΦ! Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν… πνίξει τον Ολυμπιακό με την άμυνά τους και βγάζοντας συνεχώς αιφνιδιασμούς πήγαν στο +6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι… ξύπνησαν, φέρνοντας το ματς στα ίσα (9-9), αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήραν… φωτιά από την περιφέρεια, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και να βρίσκει τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγούνται 23-21.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός χτύπησε από τη ρακέτα για το +5, αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να… πυροβολεί έξω από τα 6,75μ. για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με +4. Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν περίπου δύο λεπτά για να κάνουν ένα 5-0 (35-34) μέσω της καλής τους άμυνας, όμως οι φιλοξενούμενοι αρνούνταν να... παραδοθούν και διατηρούσαν το ματς σε επίπεδα... ντέρμπι. Έτσι, στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (39-39), με τον Σπανούλη να βάζει εκ νέου μπροστά τους πρωταθλητές (41-39), αλλά τον Τέπιτς με τη λήξη να διαμορφώνει το 41-41 του πρώτου ημιχρόνου!

Ο Ντούβνιακ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (45-46). Μάλιστα, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εξακολουθούσαν να μην χάνουν σουτ(!) και έτσι πήγαν ακόμη και στο +4 (47-51) μετά από τέσσερα λεπτά, ενώ διατηρούσαν το προβάδισμά τους (53-54) αφού οι ερυθρόλευκοι ξέχναγαν να αμυνθούν και κατά συνέπεια δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέρασαν ξανά μπροστά (55-54), αλλά το τρίποντο του Χάτσερ έκανε το 58-59!

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να λέει... «ευχαριστώ» στην ανύπαρκη άμυνα, αλλά και στην άστοχη επιμονή του Ολυμπιακού από την περιφέρεια και έτσι κατάφερε να μπει με ένα 5-0 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου για το +6 (58-64). Περίπου δύο λεπτά, οι ερυθρόλευκοι «λύθηκαν» στην επίθεση και με ένα 7-0 ανέκτησαν το προβάδισμα (65-64). Ο Μαργαρίτης έδωσε μία… ανάσα στους φιλοξενούμενους (65-66), με τον Λοτζέσκι να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του για το +5 (71-66) στα μισά. Όμως, οι παίκτες του Μαρκόπουλου δεν τα παράτησαν και με τα τρίποντα των Ντούβνιακ (που ήταν δίποντο γιατί πατούσε τη γραμμή) και Δέδα μείωσαν στον πόντο (73-72), ενώ με δύο βολές του Σέρβου πέρασαν ξανά μπροστά (73-74), στα τρία λεπτά πριν τη λήξη. Από αυό το σημείο και μεά, το παιχνίδι έσπασε… καρδιές με το φόλοου του Στρόμπερι να κάνει το 75-74, ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης το πήρε… προσωπικά και με οκτώ σερί προσωπικούς του πόντους, έκανε το 83-74 με τον Μάρκοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 58-59, 83-76

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (2), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (4), Τζόνσον-Όντομ 6, Χάντερ 11, Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Χάκετ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (2), Μαργαρίτης 6, Ντούβνιακ 21 (4), Μάρκοβιτς 14 (1), Χάτσερ 19 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Κώττας.