2016-02-18 19:12:12
Φωτογραφία για ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΡΙΚΑΛΑ 84-52
Με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι να δίνει ρυθμό στην επίθεση, αλλά και χάρη στην πολύ πιεστική του άμυνα, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα από τα Τρίκαλα, τα οποία και νίκησε σε μια καλή... προπόνηση με 84-52 στο ΣΕΦ.

Ο Αμερικανός έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση και με τα Τρίκαλα να... παραδίνονται από νωρίς, οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα εύκολο απόγευμα στο ΣΕΦ.

Στους 21 πόντους με πολύ καλά ποσοστά τελείωσε το ματς ο Στρόμπερι, με τον Μιλουτίνοφ να προσθέτει άλλους 15. Από την ομάδα της Θεσσαλίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράουν με 15 πόντους.

Στα καθαρά αγωνιστικά Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός απέναντι στα Τρίκαλα, νίκησε 84-52, σε ματς για την 19η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και παραμένει πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ ο Ντι Τζέι Στρόμπερι.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν καμία δυσκολία απέναντι στην ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα και οι πρωταθλητές δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

H AMYNA: Ο Ολυμπιακός διαθέτει την καλύτερη άμυνα της Ευρώπης, κάτι που απέδειξε και απέναντι στα Τρίκαλα. Ο Θρύλος κράτησε τους Τρικαλινούς σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στην πρώτη περίοδο ενώ στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 10 με τη λήξη του ματς και συνολικά 52 έπειτα από τεράστια προσπάθεια. Οπότε η ερυθρόλευκη άμυνα παίρνει καλό βαθμό.

Η ΕΠΙΘΕΣΗ: Οι έντεκα από τους δώδεκα παίκτες που αγωνίστηκαν σκόραραν, κάτι που αν μη τι άλλο «μαρτυρά» επιθετική πολυφωνία. Οι ερυθρόλευκοι σε δύο δεκάλεπτα κατάφεραν και πέτυχαν πάνω από 20 πόντους με το τρίτο να είναι το καλύτερό τους επιθετικά όταν και σε αυτό το διάστημα σκόραραν 28 πόντους.

Ο MVP: Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν «καυτός» απέναντι στα Τρίκαλα και τελείωσε το ματς με 21 πόντους έχοντας μάλιστα 5/7 τρίποντα. Δεν ήταν, όμως, μόνο το σκοράρισμα καθώς ο Στρόμπερι είχε και 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο σε 22 λεπτά συμμετοχής.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ, ΤΙ ΠΕΤΑΕΙ: Κρατάει το ότι για ακόμη ένα παιχνίδι κράτησε τους αντιπάλους του γύρω στους 50 πόντους. Αυτό που πετάει είναι το δεύτερο δεκάλεπτο όταν και το επιμέρους σκορ ήταν 16-15.

Δεκάλεπτα: 23-8, 39-23, 67-42, 84-52

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1τριπ, 2ασ), Στρόμπερι 21 (5/7τριπ, 5ασ), Μιλουτίνοφ 15 (2ριμπ), Πρίντεζης 5 (3ασ), Μάντζαρης 2 (7ασ), Τζόνσον-Όντομ 3 (1), Χάντερ 4 (4ριμπ), Παπαπέτρου 7 (1τριπ), Αγραβάνης 5 (1τριπ), Χάκετ 5 (5ριμπ), Παπανικολάου 8 (1τριπ, 4ριμπ), Αθηναίου.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Τζόουνς 10 (5ριμπ), Βιλιαμσον 5 (1), Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15, Κάντουγκαν 7 (1), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 5 (1), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.