2016-02-21 19:21:20
Φωτογραφία για ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ... SUPER ΜΠΟΥΡΟΥΣΗ Ο ΓΙΟΥΛ!
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 86-80 τη Λαμποράλ Κούτσα και έτσι προκρίθηκε για τρίτη σερί σεζόν στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Γιουλ στα τελευταία λεπτά, η Ρεάλ νίκησε τη Λαμποράλ Κούτσα και έτσι πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας για τρίτη συνεχόμενη σεζόν, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Γκραν Κανάρια.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τη Ρεάλ να ξεφεύγει στο +6 (69-75), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί... «μίλησε» ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα έκανε το 78-78!

Από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με τη «βασίλισσα» να συντηρεί το προβάδισμα και τον Γιουλ να τη στέλνει στο +4 (80-84), στα 27’’. Ο Άνταμς αστόχησε σε τρίποντο στην επόμενη επίθεση, με τον Ισπανό γκαρντ να διαμορφώνει με δύο βολές το τελικό 86-80 (φτάνοντας τους οκτώ σερί πόντους στο τέλος)!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Σέρχιο Γιουλ με 15 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο!), ενώ 14 πρόσθεσε ο Γκουστάβο Αγιόν.

Από τους Βάσκους κορυφαίος ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ άλλους 15 είχε ο Ντάριους Άνταμς.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-40, 61-60, 80-86