2016-03-12 17:16:15
Φωτογραφία για ΑΗΤΤΗΤΕΣ... ΤΕΡΨΙΘΕΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 40-73!
Την 18η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Ολυμπιακός για την Α1 μπάσκετ με την επικράτηση του, απέναντι στην Τερψιθέα Γλυφάδας με 40-73, επιτυγχάνοντας έτσι το απόλυτο των νικών στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, έχοντας έτσι, το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα play off.

Οι ερυθρόλευκες στο πρώτο ημίχρονο συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από την ομάδα της Τερψιθέας, η οποία προηγούνταν στο σκορ μέχρι το 8ο λεπτό της αναμέτρησης με 13-10. Με ένα σερί 7-0 όμως ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 13-17. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 17-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά οι αθλήτριες της Ελένης Καπογιάννη κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενες με 2 πόντους 28-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο αφού οι ερυθρόλευκες παρουσιάστηκαν αποφασισμένες να μην αφήσουν την ομάδα της Τερψιθέας να τις αμφισβητήσει. Με επί μέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 6-22 και την τέταρτη 6-21 κατάφεραν όχι μόνο να πάρουν μια τελικά άνετη νίκη, αλλά και μια αρκετά μεγάλη διαφορά.

Τερψιθέα Γλυφάδας - Ολυμπιακός Πειραιώς 40-73

Τα δεκάλεπτα 13-17, 15-13, 6-22, 6-21

Τερψιθέα Γλυφάδας (Στ. Παπασπυριδάκος) : Βλάννη 3 (1/3 τρ.), Αξιοπούλου 8, Σίμονς 13 (1/4 τρ.), Μούλη 6, Μακντόναλντ 10

Ολυμπιακός (Ε. Καπογιάννη) : Σταμάτη 9, Χατζηνικολάου 4, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10, Κριστόφερσον 11 (1/2 τρ.), Γκοτζή 3, Μπόνη 12, Μπαλτά 8 (2/5 τρ.), Κοσμά (1/2 τρ.), Παπαμιχαήλ 7