2016-03-21 20:35:01
Φωτογραφία για ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ (97-59) ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ Ο ΘΡΥΛΟΣ!
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σεμινάριο… άμυνας κόντρα στην Κηφισιά, την κράτησε στο 0 για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο (το 50-38 του ημιχρόνου έγινε 71-38 στο 30′, όπως ήδη σας ενημερώσαμε) και έφτασε δια... περιπάτου στη νίκη με 97-59, δείχνοντας πανέτοιμος για τη μεγάλη «μάχη» με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ένα παιχνίδι το οποίο τελείωσε στο… τρίτο δεκάλεπτο. Το μηδέν παθητικό του Ολυμπιακού σε μια ολόκληρη περίοδο αποτελεί ρεκόρ στη σύγχρονη ιστορία του πρωταθλήματος και δείχνει τη διάθεση των παικτών του Θρύλου ενόψει του μεγάλου αγώνα με την Ρεάλ Μαδρίτης την Παρασκευή. Κατά τ’ άλλα, οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν όσο σοβαροί έπρεπε και έφτασαν στο αποτέλεσμα που ήθελαν.

Με τρομερή συγκέντρωση και προσήλωση στην άμυνα, οι ερυθρόλευκοι δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα από την Κηφισιά, την οποία συνέτριψαν, πετυχαίνοντας μάλιστα νέο ρεκόρ στην Α1, καθώς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν δέχθηκαν ούτε έναν πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο (!), με το υπέρ τους σκορ να ήταν στο 21-0!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 20 πόντους, με τον Σπανούλη να είχε 13 και τους Στρόμπερι-Χάκετ να προσθέτουν από 12 ο καθένας.

Από την ομάδα των βορείων προαστίων ξεχώρισε ο Χογκ με 15 πόντους.

Στα καθαρά αγωνιστικά Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και αυτό έδωσε... δικαίωμα στον Ολυμπιακό να «χτίσει» διαφορά από νωρίς (13-5, 4′). Ο Λεωνίδας Κασελάκης έκανε τη δική του προσπάθεια και με επί μέρους 0-5 η Κηφισιά μείωσε (13-10, 5′). Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και χάρη στον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος ηγήθηκε της προσπάθειας, η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (26–16, 9′). Ο Χογκ μείωσε τη διαφορά με δικές του προσπάθειες, αλλά την τελευταία… λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο την είχε ο Χάκετ, που διαμόρφωσε το 28-21.

Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί, έπειτα από κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ (35-23, 12′). Οι πρωταθλητές είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν να στείλουν τη διαφορά ακόμα και στους 16 πόντους (39-23, 15′). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος, όμως, πήρε προσπάθειες και μείωσε στους 10 (41-31, 16′). Τα σουτ από την περιφέρεια έδωσαν λύσεις στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι βρήκαν αυτό που έψαχναν στο πρόσωπο των Παπαπέτρου και Σπανούλη, ανεβάζοντας τη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου (50-38).

Στο δεύτερο μέρος μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ. Πραγματικά, όμως, καθώς ο Ολυμπιακός χωρίς να... φορτσάρει ιδιαίτερα στο παιχνίδι, αλλά κάνοντας… απλά πράγματα κατάφερε να ανεβάζει σταδιακά τη διαφορά. Όλα αυτά δίχως η Κηφισιά να μπορέσει να βρει τον δρόμο προς το... καλάθι μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου. Το επί μέρους 21-0 στο τρίτο δεκάλεπτο των ερυθρόλευκων έκανε το σκορ 71-38 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν... τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να έχει εξασφαλίσει τη νίκη από νωρίς. Ο Ντάστιν Χογκ πέτυχε τους πρώτους πόντους των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, μειώνοντας σε 71-41 (31′). Το υπόλοιπο του αγώνα δεν είχε κάποιο ενδιαφέρον και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό βρήκε νικητή τον Θρύλο με το εμφατικό 97-59.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 50-38, 71-38, 97-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 4, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 20, Σπανούλης 13, Στρόμπερι 12, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 7, Μάντζαρης 8, Ουόρικ 8, Χάκετ 12, Παπανικολάου 8.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ 3, Στίγκερς 8, Χατζηνικόλας 3, Γκίκας, Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 9, Χρυσικόπουλος 5, Χογκ 15, Σμιθ 10, Ελ Αμίν 2, Σπυριδωνίδης.