2016-04-13 19:44:10
Φωτογραφία για ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ... ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΩΤΟΣ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ 95-59
Ο Ολυμπιακός συνάντησε λίγη... αντίσταση μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο από το Ρέθυμνο και έφτασε εύκολα στη νίκη με 95-59, ολοκληρώνοντας έτσι την κανονική διάρκεια της Α1 στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με τις δύο ομάδες να συναντιούνται ξανά στα πλέι οφ.

Ο Θρύλος ήταν από την αρχή το φαβορί της αναμέτρησης και το απέδειξε... περίτρανα και μέσα στο παρκέ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, χαλάρωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η αντίδρασή της ήταν άμεση και εμφατική στη συνέχεια, μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας της.

Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά είχε ένα εύκολο απόγευμα στο ΣΕΦ κόντρα στο Ρέθυμνο, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 13πόντους ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, όντας ο κορυφαίος των ερυθρόλευκων.

Στα καθαρά αγωνιστικά Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «φουριόζος» το ματς και στο 3ο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 8-2. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των ερυθρόλευκων, που με ένα σερί 12-0, στο 8’ προηγήθηκαν με 24-6. Οι Κρητικοί έδειξαν σημάδια... αντίδρασης και στο 10’ μείωσαν σε 28-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί εύκολα τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 15’ να είναι μπροστά στο σκορ με 36-21. Οι φιλοξενούμενοι όμως, με ένα ξέσπασμα στη συνέχεια κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου βρισκόταν στο -7 (44-37).

Στο δεύτερο μέρος τα δεδομένα... άλλαξαν ξανά και ο Ολυμπιακός παίρνοντας για τα καλά πλέον τα ηνία, «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι με νέο σερί 16 πόντων, προηγήθηκαν με 72-42 στο 28ο λεπτό και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 76-45.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό, που δεν απειλήθηκε από το Ρέθυμνο, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 95-59 και την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής διάρκειας της Α1 άνετα και... επίσημα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-14, 44-37, 76-45, 95-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 9, Παπαπέτρου 6 (5ρ.), Σπανούλης 12 (1), Στρόμπερι 10, Τολιόπουλος 3 (1), Μιλουτίνοφ 7, Αγραβάνης 12 (2τρ, 5ρ), Μάντζαρης 9 (1τρ, 4 ασ), Ουόρικ 9 (10ρ.), Λοτζέσκι 2 (7ασ, 4ρ.), Παπανικολάου 13 (1τρ, 4ρ., 4ασ), Αθηναίου 3 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 6 (2), Πατατάς, Σχίζας 3 (1), Μάντεν 12 (1), Σάφτενααρ 7, Τσακαλέρης, Στόουν 15 (2), Κάρτερ 11 (1), Τζαγκαράκης, Παναρετάκης 4, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 1.