2016-04-16 16:49:28
Φωτογραφία για ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Η Κ-17 ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ...ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-0
Σ' αγώνα της 24ης ημέρας του Πρωταθλήματος Super League K-17 που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου στο Ρέντη ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου και κατέκτησε και μαθηματικά την 1η θέση στον Νότιο όμιλο.

Οι "ερυθρόλευκοι",όπως αναφέρει το «Olympiacos.org»,που έχουν εξασφαλίσει την συμμετοχή τους στο Final-4 του Περιστερίου (12-14/5) θα παίξουν στον ημιτελικό της διοργάνωσης με την 2η ομάδα του Βορείου ομίλου.

Ο Ολυμπιακός έφτασε μετά από 22 αγώνες στη διοργάνωση τους 50 βαθμούς και για να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο θ' αγωνιστεί εντός έδρας με τον Παναθηναϊκό (20/4) και εκτός έδρας με τον Λεβαδειακό (23-24/4).

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 17' όταν μετά από κλέψιμο του Βοϊλη ο Κατσούκης που έγινε αποδέκτης της ασίστ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει έως το τέλος του ημιχρόνου χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει και το 2ο γκολ ήρθε στο 51' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μανωλάκη.

Το 3-0 επιτεύχθηκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετα από ασίστ του Καραχάνα ο Τσιριγώτης μέσα στην μικρή περιοχή με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σκαφίδας, Χατζηχρήστου (70' Φλέγκας), Μανωλάκης, Γιανναράκης, Τσιμπούκας, Αγγελόπουλος, Κωστανάσιος (54' Χατζηιωαννίδης), Πέιος (74' Παπαδογιωργάκης), Βοΐλης (64' Τσιριγώτης), Ξενιτίδης (56' Καραχάνας), Κατσούκης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Εξαρχάκος, Δημητρόπουλος, Αρβανίτης (60' Μπουσάι), Γιάννης, Διαμαντόπουλος (46' Κουτσοποδιώτης), Αντζελί, Μαχαίρας (73' Δαρδαμάνης), Βενάρδος, Ματσάδες, Σουρνάκης (56' Τζούζι), Αδαμίδης (68' Γρηγορόπουλος).