2016-04-26 20:45:09
Φωτογραφία για Ο Τζιμπούρ έστειλε την ΑΕΚ στον τελικό
Η ΑΕΚ έμεινε πίσω στο σκορ στο Περιστέρι, ωστόσο με τον Ράφικ Τζιμπούρ στο 88ο λεπτό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Για ακόμα ένα ματς η Ένωση δεν έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, αλλά κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε.  O Ατρόμητος, που στο ΟΑΚΑ δεν πέρασε τη σέντρα, προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, στο μεγαλύτερο μέρος είχε μία ανούσια κατοχή μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει σοβαρές ευκαιρίες. Το γκολ όμως για τον Ατρόμητο ήρθε στο 67ο λεπτό, μετά από χέρι του Λαμπρόπουλου. Ο Μπρίτο εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος πίεζε, αλλά η ΑΕΚ στο 88ο λεπτό ισοφάρισε τον αγώνα. Ο Ντίντακ πήρε από τον Γιόχανσον την μπάλα, σέντραρε και ο Τζεμπούρ από κοντά με πλασέ έκανε το 1-1. Ουσιαστικά εκεί ο αγώνας τελείωσε, καθώς ο Ατρόμητος κυνηγούσε δύο γκολ για να προκριθεί, κάτι που ήταν δύσκολο να γίνει στις καθυστερήσεις. Έτσι η ΑΕΚ είναι στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου της 7ης Μαϊου, καθώς έμεινε όρθια στο Περιστέρι, αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα.