2016-05-10 21:09:25
Φωτογραφία για ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ... ΣΚΟΥΠΕΣ! ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΧΑΚΕΤ ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 75-89!
Η ΑΕΚ για 2,5 περιόδους κατάφερε να πάει το παιχνίδι στα μέτρα της, όμως ο Ολυμπιακός με ανατροπή... διαρκείας και με πρωταγωνιστές τους Χάκετ και Σπανούλη κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με 75-89, κλείνοντας θέση για τους τελικούς του πρωταθλήματος, κάνοντας το 3-0 στη σειρά!

Η ΑΕΚ έφτασε ακόμη και στο +17, αλλά ο… αγριεμένος Ντάνιελ Χάκετ σε εκείνο το σημείο πήρε από... το χέρι τον Ολυμπιακό, ο οποίος όχι μόνο επέστρεψε, αλλά με το επιβλητικό 89-75 προκρίθηκε με «σκούπα» στους τελικούς!

Στους 18 πόντους και με 5 ασίστ σταμάτησε ο Ιταλός, με τον Λοτζέσκι να ενεργοποιείται μετά και να προσθέτει άλλους 14 πόντους.

Από την «Ένωση» έκανε ό,τι μπορούσε με 17 πόντους ο Μπράουν.

Στα καθαρά αγωνιστικά Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, χάρη στον Βαγγέλη Μάντζαρη και τον Βασίλη Σπανούλη και δημιούργησε διαφορά (6-13, 3′). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση, όμως. Η άμυνα των παικτών του Ζντοβτς ανέβασε την απόδοσή της και με τους Μπράουν-Καλαμπόκη να δίνουν λύσεις, τα δεδομένα άλλαξαν (19-13, 8′). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τα τέλη του δεκαλέπτου, έχοντας διαφορά 3 πόντων (21-18).

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν δυναμικό. Η Ένωση βρήκε λύσεις από Μαυροειδή, Χέρστον και Κάρτερ και δημιούργησε διψήφια διαφορά (30-20, 12′). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών του Σφαιρόπουλου, ο Ντούσαν Σάκοτα έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ (38-24, 17′). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να... μαζέψει τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο για το 41-31 του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, λόγω της καλής άμυνας της ΑΕΚ, η οποία από την άλλη είχε τον Μπράουν σε εξαιρετική ημέρα και έτσι μέσα σε τέσσερα λεπτά έφτασε ακόμη και στο +17 (50-33). Στα μισά, οι ερυθρόλευκοι... ροκάνισαν τη διαφορά με μπροστάρη τον Χάκετ (σε δημιουργία και σκορ), μειώνοντας αρχικά σε 50-39 και με το… κρεσέντο του Ιταλού να συνεχίζεται (με 11 σερί πόντους), η διαφορά έπεσε ακόμη και στους τρεις (54-51). Κάπου εκεί η «Ένωση» έβγαλε νέα αντίδραση, παίρνοντας μία… ανάσα (61-52), με τους παίκτες του Θρύλου να μένουν στο ματς, ξανά χάρη στον Χάκετ, ο οποίος με τρίποντο στη λήξη του χρόνου διαμόρφωσε το 61-55 της περιόδου.

Σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, στο ξεκίνημα του τέταρτου η άμυνα του Ολυμπιακού τσάκιζε… κόκκαλα, με αποτέλεσμα να βρει ενέργεια να τρέξει στο παρκέ και με ένα σερί 10-0 (και πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι) να περάσει ξανά μπροστά με 4 πόντους, μέσα σε τρία λεπτά. Πλέον, οι ερυθρόλευκοι είχαν βρει τρομερό ρυθμό και τον έβγαλαν έξω από τα 6,75μ., όπου… βομβαρδίζοντας συνέχεια την ΑΕΚ πήγαν στο +9 (69-78), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς. Η εξέλιξη αυτή, ανάγκασε τους παίκτες του Ζντοβτς να… παρατήσουν το παιχνίδι και με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν με σπασμένα… φρένα, έφτασαν ακόμη και στο +16 (73-89), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89