2016-05-11 22:36:47
Φωτογραφία για Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ μπήκε με το δεξί στα πλέι οφ
Έστω και δύσκολα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπει με το δεξί στη διαδικασία των play off, επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Εκεί όπου όλα έδειχναν όμως ότι το ματς πήγαινε για το 0-0 στο ημίχρονο, ήρθε ένα τραγικό λάθος του Γλύκου στο 44ο λεπτό να αλλάξει άρδην τις ισορροπίες. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, μετά από σέντρα, δεν μπλόκαρε την μπάλα, η οποία του έφυγε, και ο Γιόχανσον από κοντά έκανε το 0-1. Με την πλάτη στον τοίχο, ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Πήρε ξεκάθαρα τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας και έκανε αρκετές καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το σκορ. Αυτό έγινε τελικά στο 62′, χάρη σε ένα καταπληκτικό σουτ του Ροντρίγκεζ έξω από την περιοχή, το οποίο έστειλε την μπάλα στο αριστερό πλάγιο δίχτυ της εστίας του Μπαρόχα, γράφοντας το 1-1. Η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 83′ με ακόμα ένα υπέροχο γκολ. Ο Τζαβέλλας με σέντρα από το κέντρο βρήκε τον Μυστακίδη, που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι, και ο τελευταίος με ωραία κεφαλιά κρέμασε τον Μπαρόχα κάνοντας το 2-1.