2016-05-21 23:40:38
Φωτογραφία για Το σήκωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ο Φαν Χάαλ!
Ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα που οδηγήθηκε στη παράταση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε και πάλι το Κύπελλο Αγγλίας μετά το 2004 και πανηγύρισε τον πρώτο σημαντικό τίτλο στην μετά-Φέργκιουσον εποχή. Αν και η Κρύσταλ Πάλας άνοιξε το σκορ, η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε, έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί με 10 παίκτες ολοκλήρωσε την ανατροπή (2-1) και στέφθηκε Κυπελλούχος Αγγλίας για 12η φορά στην ιστορία της!

Στο 78΄ ο Πάντσεον που είχε περάσει ως αλλαγή, εξαπέλυσε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Ντε Χέα για το 1-0. Ο Μάτα όμως απάντησε μόλις τρία λεπτά αργότερα για την Γιουνάιτεντ, μετά από απίθανο σόλο του Ρούνεϊ που πέρασε πέντε παίκτες. Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο τελικός θα κριθεί στα πέναλτι, ο Λίνγκαρντ  εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μέσα στην περιοχή στο 110' και με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον Χένεσι για το 2-1, στέλνοντας την Γιουνάιτεντ και τον Φαν Χάαλ στα ουράνια.