2016-05-30 22:20:08
Φωτογραφία για ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ! ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ, ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ!
Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έδωσαν... τα πάντα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους ερυθρόλευκους όμως, παρά τις σοβαρές απουσίες των Πρίντεζη και Λοτζέσκι, να χαμογελούν στο τέλος της δεύτερης παράτασης με 81-82 και να κατακτούν το πρωτάθλημα με 3-1 νίκες.

Με νέο buzzer beater του Σπανούλη -στην 2η παράταση- ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα για πρώτη φορά μέσα στο ΟΑΚΑ στο αντίο Διαμαντίδη!

Ένα παιχνίδι διάρκειας... 50 λεπτών που έσπασαν καρδιές! Τρομερές εναλλαγές σκορ και συναισθημάτων, με τον Ολυμπιακό, όμως, να βρίσκει αυτό που ήθελε στο τεράστιο σουτ του Βασίλη Σπανούλη και να κατακτά το πρωτάθλημα για δεύτερη διαδοχική σεζόν.

Ο μεγάλος ηγέτης του Θρύλου μίλησε ξανά. Ο Σπανούλης εκτέλεσε στο φινάλε τον Παναθηναϊκό και χάρισε τον τίτλο στην ομάδα του.

Στους 25 σταμάτησε ο Σπανούλης (6/10 τρίποντα) που έπαιζε για πάρα πολύ ώρα με τέσσερα φάουλ, 14 είχε ο Χάντερ, 13 ο Μάντζαρης, ενώ κομβικός ήταν ο Αγραβάνης με καθοριστικές κερδισμένες μάχες σε άμυνα και επίθεση.

Για τον Παναθηναϊκό 16 είχε ο Παππάς, 15 ο Διαμαντίδης κι άλλους τόσους ο Γκιστ. Μόλις 5 πόντους ο Φελντέιν, με 2/10 σουτ σε 30', ενώ ο Καλάθης που έκανε τα πάντα είχε 12 (με 5/15 σουτ).

Στα καθαρά αγωνιστικά Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός, όμως, βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του και με τους Παπανικολάου και Σπανούλη να ηγούνται της προσπάθειας, κατάφερε να… χτίσει διαφορά στο σκορ (2-13, 5′). Οι "πράσινοι" αφυπνίστηκαν και με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να αναλαμβάνει δράση, επανήλθαν στο σκορ (11-15, 8′). Ο Οθέλο Χάντερ έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό, όμως οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ χάρη σε Γκιστ και Παππά για το 16-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η άμυνα των «πράσινων» έπαιξε μεγάλο ρόλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και με τους Καλάθη και Παπαγιάννη να παίρνουν προσπάθειες τα δεδομένα ανατράπηκαν (26-24, 14′). Ο Αντώνης Φώτσης με δικά του καλάθια διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα 4 πόντων (35-31).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με σοβαρότητα στο παρκέ και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια. Μάντζαρης και Σπανούλης έδωσαν λύσεις και οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν (37-39, 23′). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με την άμυνά τους να αποτελεί... σημείο αναφοράς, όχι μόνο ανατράπηκαν τα δεδομένα, αλλά η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (39-50, 26′). Ο Παναθηναϊκός επανήλθε στη διεκδίκηση του αγώνα, χάρη στον Νίκο Παππά (47-50, 28′). Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ισοφάρισε με δικές του προσπάθειες (50-50, 29′). Το δεκάλεπτο, όμως έκλεισε με κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ για το 50-52 του Ολυμπιακού.

Ο Νίκος Παππάς συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε τη διαφορά και ο Φελντέιν τον βοήθησε (60-55, 34′). Ο Ολυμπιακός επανήλθε στη διεκδίκηση του αγώνα και ισοφάρισε με τον Παπανικολάου (60-60, 37′). Ο Γκιστ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ένα τεράστιο σουτ του Αγραβάνη ανέτρεψε εκ νέου την κατάσταση (62-63, 38′). Ο Γκιστ ισοφάρισε με 1/2 βολές (63-63). Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δεύτερα. Ο Διαμαντίδης έκανε βήματα 18,1” για το τέλος και ο Ολυμπιακός κρατούσε την τύχη στα χέρια του... Ο Σπανούλης δεν σκόραρε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Με τις δύο ομάδες να παλεύουν σαν να μην υπάρχει... αύριο, τα πρώτα τρία λεπτά του έξτρα χρόνου... έφυγαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με το κάρφωμα του Χάντερ να διαμορφώνει το 64-65. Τα πάντα, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, συνέβησαν στη συνέχεια! Ο Διαμαντίδης έκανε το 67-65, ο Σπανούλης απάντησε για το 67-68 και με νέο τρίποντο ο Καλάθης έγραψε το 70-68. Ο Γκιστ έβγαλε άμυνες πάνω στον αρχηγό του Ολυμπιακού, του σκέπασες δύο φορές το καλάθι και τελικά ο Φώτσης κέρδισε δύο βολές στα 8.4'' πριν το τέλος. Ο Διαμαντίδης έβαλε μόνο την μία (71-68) και στη συνέχεια μπορεί ο Χακετ να αστόχησε σε δύο βολές, αλλά ο Μάντζαρης σαν από μηχανής Θεός πέτυχε ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο στο 1'' πριν τη λήξη και έστειλε το ματς σε νέα παράταση, 71-71!

Ο Γκιστ δεν έμεινε μόνο στις άμυνες πάνω στον Σπανούλη, αλλά πήρε πάνω του και σερί επιθέσεις, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στο 77-73. Όσο ο αρχηγός των ερυθρόλευκων έμενε στο ματς, παρά το ότι είχε από ώρα τέσσερα φάουλ, τόσο και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν εγκατέλειπαν την προσπάθεια για νίκη-τίτλου, με τις συνεχόμενες βολές του να διαμορφώνουν το 79-78 (χάρη και σε ένα φόλοου του Αγραβάνη). Το σκορ πήγε στο καλάθι, 81-79 κι ενώ στο τελευταίο 1,5' οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε... ρεσιτάλ άστοχων επιθέσεων. Το κρύο αίμα, όμως και η κλάση μίλησαν ξανά. Ο Σπανούλης αποφάσισε ΞΑΝΑ! Με νέο ΜΥΘΙΚΟ τρίποντο, στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ντέρμπι, ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε το 81-82 και χάρισε το back to back πρωτάθλημα στην ομάδα του!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 35-31, 50-52, 63-63, 71-71 (α’παρ.), 81-82 (β’ παρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χέινς, Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 6, Ραντούλιτσα, Παππάς 16, Φελντέιν 5, Διαμαντίδης 15, Γκιστ 15, Καλάθης 12, Παπαγιάννης 7, Ουίλιαμς 1, Χάντερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 25, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 13, Ουόρικ, Χάκετ 4, Λοτζέσκι, Παπανικολάου 13, Αθηναίου