2016-06-12 00:11:28
Φωτογραφία για Καλύτερη η Αγγλία αλλά η Ρωσία μίλησε τελευταία
Η Αγγλία, αν και ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να νικήσει την Ρωσία και έμεινε στο 1-1. Ο Ντάιερ άνοιξε το σκορ με φάουλ στο 73' για τους Άγγλους, για να ισοφαρίσει ο Μπερεζούτσκι στις καθυστερήσεις. Το συγκρότημα του Ρόι Χότζον ήταν ανώτερο από την αντίπαλό του, αλλά μία στιγμιαία αδράνεια στο τελευταίο λεπτό επέτρεψε στους Ρώσους να ισοφαρίσουν και να βάλουν από νωρίς σε μπελάδες τα «τρία λιοντάρια».

Το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα του Χόντγκσον, που ήταν ιδιαίτερα απειλητική, σε αντίθεση με την αντίπαλό της, που μόνο σε δύο περιπτώσεις ανησύχησε τον Τζο Χαρτ. Οι παίκτες του Χότζον απειλούσαν με κάθε τρόπο τη ρωσική εστία, η Ρωσία όμως, άντεχε. Στο 73’, αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Από κερδισμένο φάουλ, στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Ντάιερ εκτέλεσε και «κεραυνοβολώντας» τον Ρώσο πορτιέρε, «έγραψε» το 1-0. Στη συνέχεια, η Αγγλία φάνηκε πιο πολύ να έχει άγχος για να κρατήσει το σκορ, με τους Ρώσους να μην δύνανται να απειλήσουν πάντως. Όλα αυτά μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπερεζούτσκι με κεφαλιά ισοφάρισε κόντρα στη ροή του αγώνα «ξερένοντας» τους Άγγλους. Η κατάρα της πρεμιέρας τους ακολούθησε για ακόμα μία μεγάλη διοργάνωση, αφού πλέον, βλέπουν την… πλάτη της πρώτης Ουαλίας από τη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου.