2016-06-23 00:17:03
Φωτογραφία για Μεγάλη πρόκριση στο παρά πέντε για την Ιρλανδία
Το παιχνίδι της βαθμολογικά αδιάφορης Ιταλίας με την Ιρλανδία ήταν για να σε πάρει ο ύπνος και τα πάντα «μύριζαν» 0-0, μέχρι που στον αγώνα μπήκε ο Γουές Χούλαχαν. Ο 34χρονος μέσος της Ιρλανδίας έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ σε τρελό πούλημα της μπάλας από τον Μπαρτσάλι, όμως ένα λεπτό μετά εξιλεώθηκε. Από δική του σέντρα, ο Μπρέιντι μυρίστηκε την νέα λάθος έξοδο του Σίριγκου κι έκανε το τελικό 1-0, 6 λεπτά πριν το τέλος , που πανηγυρίστηκε έξαλλα από το πράσινο κομμάτι της κερκίδας. Το γκολ αυτό έδωσε στην Ιρλανδία την ανέλπιστη νίκη επί της Ιταλίας και την έστειλε στους «16» της διοργάνωσης.

Στο άλλο ματς του ομίλου το Βέλγιο νίκησε τη Σουηδία στο 84', με 1-0, όταν ο Ναϊνγκολάν πραγματοποίησε εξαιρετικό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το τελικό σκορ, με το οποίο σφραγίστηκε η δεύτερη θέση του Βελγίου και ο αποκλεισμός από την συνέχεια του EURO της Σουηδίας, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Ζλάταν αλλά και των δικών μας, Μπεργκ και Ντουρμάζ.