2016-06-27 00:06:47
Φωτογραφία για Μαγεία από Αζάρ και Βέλγιο που πάει για πολύ ψηλά
Το Βέλγιο ήταν καταιγιστικό απέναντι στην Ουγγαρία, που την φιλοδώρισε με τέσσερα γκολ και απέδειξε πως έχει τις δυνατότητες να φθάσει πολύ ψηλά σε αυτό το τουρνουά. Απέδωσε καταπληκτικό ποδόσφαιρο, καθοδηγούμενο και από έναν παίκτη υψηλού επιπέδου, τον Εντέρ Αζάρ. Έτσι λοιπόν οι Βέλγοι πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Euro 2016, όπου τους περιμένει η Ουαλία.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στην αναμέτρηση, το Βέλγιο άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα ο Ντε Μπρούινε εκτέλεσε ωραία το φάουλ, ο Αλντερβάιρελντ έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Κίραλι για το 0-1.Το Βέλγιο σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 78ο λεπτό με τον Μπατσουαγί, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο δείκτης του σκορ ανέβηκε κι άλλο. Ο Αζάρ με τρομερή ατομική ενέργεια και σουτ στη γωνία διαμόρφωσε το 0-3 και "κλείδωσε" την πρόκριση για τους Βέλγους. Το... κερασάκι της τούρτας στην εμφατική νίκη του Βελγίου έβαλε ο Καράσκο, ο οποίος σημείωσε και τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.