2016-06-30 11:42:29
Φωτογραφία για Τα μαχητικά της 110 ΠΜ βρήκαν στόχο
*Πέφτει σήμερα η αυλαία της τελικής φάσης (18.45, Αλκαζάρ) με το τρίτο παιχνίδι ανάμεσα στην 110 ΠΜ και την 32η ΤΠΖ/Ν

Του Άρη Γκουτρουμάνη

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην τελική φάση του διακλαδικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου Μονάδων-Υπηρεσιών Ε.Δ. 2016, η ομάδα της 110 Π.Μ. η οποία επικράτησε του Αρχηγείου Στόλου με 3-0 και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Αυτό σημαίνει ότι η 110 Π.Μ. χρειάζεται τουλάχιστον την ισοπαλία στη σημερινή τρίτη και τελευταία αναμέτρηση της διοργάνωσης, κόντρα στην 32η ΤΠΖ/Ν, για να πετύχει το στόχο της.

Η εκπρόσωπος της Π.Α. έκανε φανερές τις προθέσεις της από την αρχή της αναμέτρησης και ουσιαστικά έθεσε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη θα μπορούσε να είχε δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο τελικό αποτέλεσμα. Ήταν το 3ο λεπτό όταν ο Μανάκας βγήκε πολύ ωραία, μετά από ασίστ, στον κενό χώρο και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-0
. Τρία λεπτά αργότερα ο Εμμανουήλ κατάφερε να διεισδύσει στην αντίπαλη άμυνα, βγήκε τετ α τετ και αφού ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα διπλασίασε τα τέρματα της 110 Π.Μ., η οποία δεν περιορίστηκε μόνο σ’ αυτά καθώς στο 20ό λεπτό ο Ν. Γούτος με ωραία εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0. Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί αφού το Αρχηγείο Στόλου δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να απειλήσει τον αντίπαλό του.

Με δύο πολύ καλές φάσεις για την 110 Π.Μ. ξεκίνησε το β’ ημίχρονο. Στο 49’ ο Μπακόλας με κεφαλιά (και μετά την παρέμβαση του τερματοφύλακα Τερεκανίδη) έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 50’ ο Μούτος από πολύ κοντά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Η καλύτερη στιγμή για το Αρχηγείο Στόλου σημειώθηκε στο 72’ όταν ο Σταύρου βγήκε μόνος απέναντι στον Τζικόπουλο, τον οποίο προσπάθησε να πλασάρει από ψηλά, αλλά ο τερματοφύλακας της 110 Π.Μ. κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 76’ ο Μανάκας αστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Κουτσοκέρας (το απέκρουσε ο Τερεκανίδης), ενώ στο 81’ και στο 89’ είχε δύο ακόμα πολύ καλές στιγμές για γκολ με τον Μπακόλα οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Έτσι το 3-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, ενώ στη διαδικασία των πέναλτι που ακολούθησε, το Αρχηγείο Στόλου νίκησε με 4-3.

Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Ι. Ντελέζος με βοηθούς τους κ. Μ. Μπουρονίκο και Δ. Τέγο, ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο κ. Γ. Καρδούλας.

Το «παρών» χθες στο στάδιο Αλκαζάρ έδωσαν μεταξύ άλλων ο εκπρόσωπος ΓΕΕΘΑ και ΑΣΑΕΔ, ΑΝΤΧΟΣ ΠΝ, κ. Τζαμάκος, ο εκπρόσωπος του ΓΕΑ, Αντισμήναρχος κ. Φωτίου, από την 1η Στρατιά οι Ταξίαρχοι κ.κ. Βλαχούλης και Μαγαλιός κ.ά.

110 Π.Μ. (Κ. Κουτσούκης): Τζικόπουλος, Ε. Γούτος, Τσίρκας, Λιάπης (52’ Κοιλούκος), Τριανταφύλλου, Εμμανουήλ, Μούτος, Μανάκας, Κατσιούλης (46’ Μπακόλας), Ν. Γούτος (70’ Ευθυμιάδης), Κουτσοκέρας.

ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΣΤΟΛΟΥ (Θ. Νικολούλης): Τερεκανίδης, Μπίκας, Μπακάλης, Δήμιζας, Μαυρίκης (58’ Φλέβας), Ηλιαδάκης, Καρύδης (35’ Αλαφούζος), Θέος, Δερβένης, Σταύρου, Παπαμιχαήλ.

*Το σημερινό παιχνίδι ανάμεσα στην 32η ΤΠΖ/Ν και την 110 ΠΜ θα διευθύνει ο κ. Αδ. Κουκούλης, με βοηθούς την κ. Αλ. Δεληγιάννη και τον κ. Δ. Κοτούμπα, ενώ 4ος διαιτητής θα είναι ο κ. Μ. Μπουρονίκος. Όπως προαναφέρθηκε η 110 ΠΜ χρειάζεται τουλάχιστον την ισοπαλία για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου, ενώ η 32η ΤΠΖ/Ν θέλει μόνο νίκη.