2016-08-08 21:44:10
Φωτογραφία για «ΑΓΓΙΞΑΝ» ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ!
Το σπουδαίο μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένη, επιβεβαίωσε η Εθνική ομάδα πόλο Ανδρών που αναδείχθηκε ισόπαλη 9-9 με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Σερβία στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστική του 1ου ομίλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Ρίο της Βραζιλίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αγωνιζόμενο υπό την τεχνική καθοδήγηση του προπονητή του Ολυμπιακού, Θοδωρή Βλάχου και του συνεργάτη του Δημήτρη Κραβαρίτη και αποτελούμενο από 9 συνολικά «ερυθρόλευκους» πολίστες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος της δύσκολης αναμέτρησης με τη Σερβία.

Οι Έλληνες διεθνείς είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο «Maria Lenks Aquatics Centre» και άγγιξαν την τελειότητα φτάνοντας πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα κόντρα στο συγκεκριμένο αντίπαλο κρίνεται θετικό και τους καθιστά φαβορί για την κατάληψη της 1ης θέσης στον όμιλο.

Πρώτος σκόρερ με 4 γκολ ο Γιάννης Φουντούλης ενώ σκόραραν και οι Κολόμβος, Ποντικέας, Γεννηδουνιάς, Βλαχόπουλος (2).

Κυρίαρχοι στην αρχή!

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο πραγματοποιώντας υποδειγματική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Με όπλο την εξαιρετική άμυνα και την ευστοχία στον παίκτη παραπάνω (3/4) οι πολίστες του Θοδωρή Βλάχου είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Ο εξαιρετικός Κώστας Μουρίκης κέρδισε πέναλτι ένα λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γιάννης Φουντούλης γράφοντας το 0-1. Ακολούθησε το γκολ του Κυριάκου Ποντικέα, (5:44 ) για το 0-2 ενώ μείωσε ο Φιλίποβιτς με ένα τυχερό γκολ ένα λεπτό πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου.

Διεύρυναν το προβάδισμα!

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Έλληνες διεθνείς συνέχισαν την ίδια εξαιρετική εμφάνιση. Ο Γιάννης Φουντούλης σκόραρε ένα πολύ ωραίο γκολ στον παίκτη παραπάνω και διεύρυνε το προβάδισμα στα δυο τέρματα (5:08), ενώ ο Άγγελος Βλαχόπουλος ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου αύξησε τη διαφορά στο +3 διαμορφώνοντας το 1-4, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ξέφυγε με +4 αλλά Η Εθνική μας ομάδας διατήρησε τον πολύ καλό ρυθμό στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, και με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Φουντούλη ο οποίος σκόραρε το τρίτο προσωπικό του τέρμα, απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων φτάνοντας στο 1-5 (7:17). Ακολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα των Σέρβων με τους Μίτροβιτς και Γιάξιτς για το 3-5. Η απάντηση ήρθε με ένα εντυπωσιακό γκολ του Κωνσταντίνου Γεννηδουνιά από μακρινή απόσταση με το οποίο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε στο 3-6 (3:09). Στην επόμενη φάση οι Σέρβοι μείωσαν με τον Φιλίποβιτς σε 4-6 (2:58) και πλησίασαν ακόμα περισσότερο με τον Πρλαϊνοβιτς (0:36), αλλά ο Άγγελος Βλαχόπουλος με σουτ από την περιφέρεια 8’’ πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 5-7.

Ανατροπή από τους Σέρβους, ισοφάριση με Φουντούλη!

Με γκολ του Γκόγκιτς ξεκίνησε η τελευταία περίοδος στο οποίο απάντησε άμεσα ο Χριστόδουλος Κολόμβος διατηρώντας το +2 για την Εθνική αφού σημείωσε το 6-8 (6:39). Ο Αλέξιτς σημείωσε το 7-8 (4:49), και ο Τσουκ ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 8-8, 3:36 πριν τη λήξη του αγώνα και ο Νίκιτς έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στη Σερβία, σημειώνοντας το 9-8 (2:23). Όμως ο Γιάννης Φουντούλης σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω, ισοφάρισε άμεσα για την Εθνική μας σε 9-9, 1:47 πριν τη λήξη του αγώνα σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 0-2, 4-3, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (6:49), 0-2 Ποντικέας (5:44), 1-2 Φιλίποβιτς (1:20)

2ο οκτάλεπτο: 1-3 Φουντούλης (5:08), 1-4 Βλαχόπουλος (0:52)

3ο οκτάλεπτο: 1-5 Φουντούλης (7:17), 2-5 Μίτροβιτς Σ. (5:49),3-5 Γιάξιτς (3:36) 3-6 Γεννηδουνιάς (3:09), 4-6 Φιλίποβιτς (2:58), 5-6 Πρλαϊνοβιτς (0:37), 5-7 Βλαχόπουλος (0:08)

4ο οκτάλεπτο: 6-7 Γκόγκιτς (7:15), 6-8 Κολόμβος (6:39), 7-8 Άλεξιτς (4:49), 8-8 Τσουκ (3:36), 9-8 Νίκιτις (2:23), 9-9 Φουντούλης (1:47)

Σερβία (Ντέγιαν Σάβιτς): Μίτροβιτς, Φιλίποβιτς 2, Πρλαϊνοβιτς 1, Μίτροβιτς Σ. 1, Γκόγκιτς 1,Τσουκ 1, Νίκιτς 1, Αλέξιτς 1,Γιάξιτς 1 Πιέτλοβιτς Γ., Μάντιτς, Ραντέλοβιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Φουντούλης 4, Βλαχόπουλος 2, Κολόμβος 1, Γεννηδουνιάς 1, Ποντικέας 1, Μυλωνάκης, Δερβίσης, Αφρουδάκης, Δελακάς, Μουρίκης, Γούνας, Γαλανόπουλος