2016-08-22 00:43:08
Φωτογραφία για ΕΦΤΑΣΕ ΩΣ ΤΟ ΤΕΡΜΑ Ο ΚΑΛΟΜΟΙΡΗΣ!
Με την συμμετοχή του Μιχάλη Καλομοίρη στον Μαραθώνιο του Ρίο, ολοκληρώθηκαν οι συμμετοχές των «ερυθρόλευκων» αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Όπως αναφέρει το "osfp.gr", o δρομέας του Ολυμπιακού στον πλέον απαιτητικό αγώνα δρόμου, πέρασε την γραμμή του τερματισμού γεγονός που αποτελεί σημαντικό επίτευγμα, με δεδομένο ότι αρκετοί μαραθωνοδρόμοι παγκόσμιου βεληνεκούς εγκατέλειψαν πριν την ολοκλήρωση του αγώνα! Ο μαραθώνιος του Ρίο, ήταν εξαιρετικά δύσκολος με πολλές στροφές και διεξήχθη υπό έντονη βροχόπτωση. Ο Μιχάλης Καλομοίρης τερμάτισε με χρόνο 2:37.03 στη θέση 132. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Κενυάτης, Έλιουντ Κιπτσόγκε με χρόνο 2:08.44 το αργυρό ο Αιθίοπας Φεγίσα Λιλέσα (2:09:54) και το χάλκινο ο Αμερικανος Γκάλεν Ραπ (2:10.05).