2016-10-21 13:34:18
Φωτογραφία για Προβλημάτισε αλλά κέρδισε (54-62)
Βασιζόμενος στην καλή του άμυνα ο ΑΡΗΣ επιβλήθηκε στην Σλοβενία της Helios Domzale με 62-54 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο BasketballChampions League.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα μας προηγήθηκε με 5-0, όμως, παρά την πολύ καλή της άμυνα και την υπεροχή της στην ρακέτα δεν μπόρεσε να επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό της και να «χτίσει» μια διαφορά μεγαλύτερη των 7π. (11-18, στο 9’). Το αντίθετο… Στο δεύτερο δεκάλεπτο αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην επίθεση (κακές επιλογές και πολλά λάθη) και επέτρεψε στην Helios Domzale να ισοφαρίσει με ένα επί μέρος σκορ 11-4 σε 22-22 (στο 17’). Με πιεστική άμυνα και οκτώ σερί πόντους του Βασίλη Καββαδά ο ΑΡΗΣ ανέκτησε το προβάδισμα (30-25), για να μειώσει ο Bolcina σε 27-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανάληψη ο Cummings βρήκε στόχο από την περιφέρεια και η ομάδα μας βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (41-31, στο 25΄), όμως, και πάλι δεν μπόρεσε να διατηρήσει τις αποστάσεις με τον Curry να μειώνει στους 5π
. (44-49, στο 31΄). Με τον Ξανθόπουλο να κάνει εξαιρετική δουλειά ακόμη και στον τομέα των ριμπάουντ (ο έμπειρος γκαρντ μάζεψε 10!), οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μπόρεσαν με ένα επί μέρους σκορ 11-3 να πάρουν μια διαφορά 13π, (60-47, στο 38’) και ουσιαστικά να «σφραγίσουν» τη νίκη, καθώς παρότι στο τελευταίο δίλεπτο πέτυχαν μόλις 2 πόντους, οι Σλοβένοι «εγκλωβισμένοι» από την καλή άμυνα της ομάδας μας, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν Δεκάλεπτα: 12-18, 27-30,  42-49, 54-62.

Hellios Suns: Mocnik 6, Kyzlik 3(1), Curry 13(1), Lelic 8, Gorjanc 2, Atanackovic, Casey 12(1), Voncina, Bolcina 10.

ΑΡΗΣ: Marble 5, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Cummings 11(2), Ζάρας 5(1), Μούρτος 1, Buckner 9, Καββαδάς 16, Dragicevic 9(1).