2016-10-23 17:47:18
Φωτογραφία για Δεύτερη στον κόσμο η Τσιάβου στο Μονακό
Μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα παράκτιας κωπηλασίας που γίνεται στο Μονακό, καθώς η Αλεξάνδρα Τσιάβου, χάλκινη Ολυμπιονίκης του Λονδίνου το 2012 και παγκόσμια πρωταθλήτρια παράκτιας κωπηλασίας το 2013 (Σουηδία), κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Η αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Ηγουμενίτσας (ΝΟΓ), αφού πρώτα έγινε μητέρα, το περασμένο καλοκαίρι αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας (κωπηλασία) για να κατακτήσει τη δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παράκτιας κωπηλασίας.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ιρλανδή Μόνικα Ντουκάρσκα με 30:57.06. Η Τσιάβου τερμάτισε στη 2η θέση με 31:23.35, ενώ στο βάθρο ανέβηκε ως 3η και η Γαλλίδα Εντουίζ Αλφρέντ με 31:29.00.

Ο σύζυγος της Αλεξάνδρας Τσιάβου, Απόστολος Γκουντούλας, τερμάτισε στην 7η θέση του διπλού ανδρών μαζί με τον δίδυμο αδελφό του, Νίκο. Οι αδελφοί Γκουντούλα είχαν αναδειχτεί παγκόσμιοι πρωταθλητές (2013-14), αλλά στο Μονακό αντιμετώπισαν δυσκολίες καθώς οι βάρκες που δόθηκαν από τους διοργανωτές ήταν καινούρια μοντέλα και δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χρόνος
. Ο Νίκος Γκουντούλας είχε διπλό ρόλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παράκτιας κωπηλασίας στο Μονακό, καθώς εκτός από αθλητής ήταν και επικεφαλής προπονητής της 18μελούς αποστολής του “Thessaloniki Coastal Rowing Club” του Ομίλου Φίλων Θαλάσσης.

Στο διπλό ανδρών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Ισπανοί Νοέ και Αντόνιο Γκουθμάν δεν Καστίγιο με χρόνο 25:29.59. Ακολούθησαν στη δεύτερη θέση οι Ιταλοί Τεντέσκο Λορέντσο / Σφιλιγκόι Πιέρο (25:35.23), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κρέμασαν στο στήθος οι Αλμπέρτι Τζιουζέπε και Αντονιέλι Κουεντίν από το Μονακό (25:37.54).

Τέλος, ο Βαγγέλης Αναστασίου (Ναυτικός Όμιλος Ηγουμενίτσας) τερμάτισε στην 20η θέση του μονού ανδρών με χρόνο 32:06.65.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ