2016-10-26 23:16:21
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός με επική ανατροπή έκλεψε την νίκη
Η παρουσία του Τσάβι Πασκουάλ για πρώτη φορά στον πάγκο του Παναθηναϊκού συνδυάστηκε με νίκη, καθώς οι «πράσινοι» έκαναν μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Μπάμπεργκ, σοκάροντάς την με 84-83 στην «Brose Arena». Με εντυπωσιακό σερί 11-0 στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης και το Νικ Καλάθη «ήρωα» του αγώνα στα 3.4’’, οπότε ευστόχησε στο νικητήριο σουτ, οι «πράσινοι» απέδρασαν με μεγάλο «διπλό» από τη γερμανική πόλη και συμπλήρωσαν τις δύο νίκες στη φετινή διοργάνωση, ύστερα από τρεις αγωνιστικές, υποχρεώνοντας το Νίκο Ζήση και την… παρέα του στη δεύτερη αποτυχία. Το ξεκίνημα του «τριφυλλιού» ήταν άκρως εντυπωσιακό με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να πατούν καλά σε άμυνα και επίθεση.

Οι τρεις τάπες σε συνδυασμό και την πολύ καλή ευστοχία από τα 6,75μ έδωσαν τον αέρα του +5 στον Παναθηναϊκό (14-9 και 17-12 στη συνέχεια), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-15 υπέρ των «πρασίνων», με τους Καλάθη, Φελντέιν και Γκιστ, να είναι αυτοί που ξεχώρισαν
. Από τα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου η Μπάμπεργκ άρχιζε να ανεβάζει στροφές και κατάφερε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με να φέρει τούμπα το παιχνίδι, μετατρέποντας το 20-15 σε 22-20 στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και έτρεξαν ένα σερί 8-0 (28-22). Ωστόσο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι βρήκε και πάλι τρόπο να μειώσει στο σκορ και να το φέρει στον πόντο (28-27 στο 15'). Τότε οι Φελντέιν και Ρίβερς παίρνουν το όπλο και πυροβολούν από τη γραμμή των 6,75μ. Το 28-27, έγινε 34-31 και 39-31 στη συνέχεια, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο +5 για τον Παναθηναϊκό (42-37). H διαφορά για τη Μπάμπεργκ ξέφυγε στους 10 έπειτα από τρίποντο του Βερεμένκο (54-44, 24′), ωστόσο ο Ρίβερς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (54-47, 24′). Ο Παναθηναϊκός βρήκε προσωρινό αντίδοτο με Καλάθη και Γκιστ (56-51, 27′), ενώ στη συνέχεια μείωσε κι άλλο με Καλάθη και Μπουρούση για το 58-55. Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στη μικρότερη δυνατή διαφορά με τον Ρίβερς να αφήνει τη μπάλα στο καλάθι έπειτα από εκπληκτική ασίστ του ομογενή γκαρντ (58-47, 28′). Ο Μπουρούσης έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο από την κορυφή (60-60, 29′), με το «Τριφύλλι» ωστόσο να ολοκληρώνει το 3οδεκάλεπτο όντας πίσω με 63-62. Η συνέχεια όμως ήταν… καταστροφική για την ομάδα του Πασκουάλ, καθώς οι Γερμανοί ξέφυγαν ξανά στο +10 (83-73, 36′), με τον Παναθηναϊκό να μην είανι συγκεντρωμένος στις επιθετικές επιλογές του. Με έμμεσο τρίποντο, ο Ρίβερς διαμόρφωσε το 83-76, δίνοντας ελπίδες στους «πράσινους», ενώ ο Γκιστ με γκολ-φάουλ μείωσε στους 4 για το «Τριφύλλι» (83-79, 38′). Το φινάλε αποδείχθηκε… θρίλερ, καθώς ο Φελντέιν με δύσκολο τρίποντο από τη γωνία έστειλε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (83-82, 39′), βάζοντας «φωτιά» στο ματς! Ο Καλάθης3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέτυχε δίποντο, έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό, ο Μίλερ αστόχησε στη συνέχεια κι έτσι το «Τριφύλλι» πήρε μια σπουδαία νίκη στη Γερμανία με σκορ 83-84!