2016-10-28 00:19:58
Φωτογραφία για Σπανούλης λαμπρός οδηγεί τον Ολυμπιακό
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο διπλό επί της Μπασκόνια με 90-95 για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη με 15 πόντους και ισάριθμες ασίστ! Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και στο 5’ ήταν ισόπαλες 10-10. Με ένα μικρό σερί πέντε πόντων, η Μπασκόνια πήρε προβάδισμα με 19-14 στο έβδομο λεπτό αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και στο 9’ ισοφάρισε σε 25-25, με την ισπανική ομάδα να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 27-25, χάρη σε βολές του Τιγί. Στην δεύτερη περίοδο η Μπασκόνια επέβαλλε αρχικά τον ρυθμό της και στο 14’ κατάφερε να προηγηθεί με 40-31, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός πως ο Ολυμπιακός είχε «κολλήσει» επιθετικά.

Με τον Παπανικολάου όμως να δίνει λύσεις στην συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 40-37 στο 16’ αλλά δεν σταμάτησαν εκεί
. Με διαδοχικά τρίποντα του Σπανούλη, ο οποίος ήταν αυτός που έδινε ώθηση στην ομάδα του, ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά σε απόσταση «αναπνοής» από την Μπασκόνια, που στο ημίχρονο προηγούνταν με 52-47. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν «ζεστοί» στο παιχνίδι και στο 23’ προηγήθηκαν με 57-52. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως, αντέδρασε άμεσα και με τον Μάντζαρη να «πυροβολεί» στο 25’ πέρασε μπροστά με 62-63. Ο Ολυμπιακός με ανεβασμένη ψυχολογία, πήρε τον έλεγχο του ρυθμού και στο 28’ προηγούνταν με 64-70. Η Μπασκόνια όμως απάντησε με τη σειρά της και κάνοντας την αντεπίθεσή της, στο 30’ πέρασε μπροστά με 74-72. Στην τελευταία περίοδο φαινόταν πως το «θρίλερ» θα συνεχιστεί, αλλά ο Ολυμπιακός, έχοντας εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα, στο 34΄ προηγούνταν με 80-88 και είχε πάρει το «πάνω» χέρι στο παιχνίδι. Η Μπασκόνια, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «ερυθρολεύκων» και στο 38’ μείωσε σε 87-90 αλλά ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 87-93 στα 36’’ για την λήξη και φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς, έχοντας κερδίσει και το φάουλ. Η ισπανική ομάδα μείωσε σε 90-94 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 90-95.