2016-11-11 21:10:58
Φωτογραφία για Ήττα εκτός...προγράμματος για τον Ολυμπιακό
Παρά το καλό του ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός πλήρωσε την έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνά του και η «καυτή» από τα 6,75μ Γαλατά, πήρε τη νίκη με 89-87, την πρώτη της στην φετινή Ευρωλίγκα μετά από έξι αγωνιστικές. Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανική εκκίνηση στο παιχνίδι και στο τέταρτο λεπτό προηγήθηκε με 2-11, έχοντας αιφνιδιάσει την Γαλατά, που είχε «σπάσει» τα καλάθια. Με τρίποντο του Μάντζαρη, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 6-20 στο 7ο λεπτό αλλά η Γαλατά σε εκείνο το σημείο έδειξε σημάδια αντίδρασης και με ένα σερί οκτώ πόντων, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε μειώσει σε 14-20. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χάσει το μομέντουμ και στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε.

Η τουρκική ομάδα, αφού ισοφάρισε σε 20-20 στο 12’, εκμεταλλευόμενη και την έλλειψη συγκέντρωσης του Ολυμπιακού, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και στο 15’ προηγήθηκε με 33-22! Η διψήφια διαφορά φαίνεται πως «ξύπνησε» την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που έκανε την αντεπίθεσή της και στο ημίχρονο μείωσε σε 38-34
. Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν άλλαξαν, με την Γαλατάσαραϊ να παραμένει στην θέση του οδηγού. Στο 25’ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 56-46, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από τα 6,75 και τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν πολλά λάθη στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός δεν σταματούσε να πιέζει και με τον Μπιρτς να δίνει λύσεις στην επίθεση, στο 30’ η ελληνική ομάδα είχε μειώσει σε 63-57.Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από τον Ματ Λοτζέσκι και μείωσε στο 32’ σε 70-65 ενώ με τρίποντο του Πρίντεζη πλησίασαν σε απόσταση «αναπνοής» (70-68). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να «πυροβολεί» από μακριά και δεν επέτρεπε στον Ολυμπιακό να πλησιάσει την ανατροπή. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης, με σημαντικά τρίποντα, κρατούσε τους Πειραιώτες στο παιχνίδι αλλά στο 37’ η Γαλατά παρέμενε σταθερά μπροστά στο σκορ με 84-77. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να παλεύει και με τον Βασίλη Σπανούλη να «μιλάει» στα κρίσιμα, μείωσε σε 85-84 στο 39’! Ο Μάντζαρης με 2/2βολές στα 12’’ για το τέλος μείωσε σε 87-86, ο Γκιουλέρ απάντησε μετά από φάουλ του Πρίντεζη (89-86) και τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη, με τον Σπανούλη να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.