2016-12-10 22:00:18
Φωτογραφία για Ξέσπασε στον Λεβαδειακό η ΑΕΚ
Η ΑΕΚ κατάφερε μετά από πολύ καιρό να παίξει ωραίο ποδόσφαιρο, να σκοράρει πολλές φορές και να πάρει μια μεγάλη νίκη με 4-0 κόντρα στον Λεβαδειακό. Ανέβασαν την ψυχολογία τους οι παίκτες, αλλά αυτό που χρειάζεται βέβαια είναι ανάλογη συνέχεια, ώστε η ομάδα να επανέλθει στον δρόμο των επιτυχιών. Στο 16' έγινε μια φάση που άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα: έπειτα από ένα λάθος γύρισμα, ο Πέκχαρτ τσίμπησε τη μπάλα προ του Ναμάσκο και ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού τον ανέτρεψε (εκτός περιοχής) πριν βρεθεί φάτσα με το άδειο τέρμα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Στο 28ο λεπτό ήρθε το γκολ για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος έβγαλε την ΑΕΚ στην κόντρα, με τον Πατίτο να συνεργάζεται δύο συνεχόμενες φορές ωραία  με τον Σιμόες και τον δεύτερο τελικά να βρίσκει δίχτυα από κοντά. Στο 50ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα, ο Πέκχαρτ από κοντά κατέβασε ωραία την μπάλα και έκανε το 2-0. Στο 66ο λεπτό ο Αραβίδης έβγαλε τη σέντρα, με τον Γαλανόπουλο από κοντά να ανεβάζει το σκορ στο 3-0. Οι Κιτρινόμαυροι δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 80ο λεπτό ο Αραβίδης σέντραρε, ο Αλμέιδα έστρωσε με κεφαλιά στον Πατίτο, που από κοντά έκανε το 4-0, χωρίς να δυσκολευτεί. Τα τελευταία λεπτά ήταν ουσιαστικά διαδικαστικά, ωστόσο η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να ψάχνει και άλλα γκολ, τα οποία όμως δεν ήρθαν.