2017-01-14 00:06:37
Φωτογραφία για Αγρίεψε στη παράταση και πήρε τεράστιας σημασίας νίκη
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει από την κόλαση της ήττας απέναντι στην Αναντολού Εφές, και με τον χαρακτήρα που του δίνει η βαριά φανέλα του, αλλά και η αύρα του ΟΑΚΑ να επικρατήσει στην παράταση με 92-81, φτάνοντας στην 10η του νίκη στην Ευρωλίγκα, και να κάνει άλμα πρόκρισης στην οκτάδα. Οι «πράσινοι» κινδύνεψαν με μία πολύ άσχημη ήττα, αλλά ο Μάικ Τζέις με πέντε διαδοχικές βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έστειλε τον αγώνα στην παράταση (70-70).

Εκεί το μομέντουμ ήταν με την ελληνική ομάδα, η οποία με διαδοχικούς πόντους των Ρίβερς και Γκάμπριελ κατάφερε να πανηγυρίσει μία τεράστιας σημασίας νίκη και να ανέβει στην πέμπτη θέση. Κορυφαία μορφή του Παναθηναϊκού και του αγώνα ο απολαυστικός Κέι Σι Ρίβερς ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, εκ των οποίων οι οκτώ στην παράταση. Απόλυτα ψύχραιμος ο Μάικ Τζέιμς που δεν έχασε καμία κρίσιμη βολή και σημείωσε 14 πόντους. Κομβικοί ο Γκάμπριελ (10 π., οι επτά στην παράταση) και ο Τζεντίλε (15 π.). Για την Εφές ο Ερτέλ σημείωσε 15 πόντους, αλλά αυτός που πήγε να πάρει το ματς ήταν ο Μπράουν (12 π.). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι τρεις διαιτητές ευνόησαν τους Τούρκους σε όλο το παιχνίδι, αλλά στο τέλος τους νίκησε ακόμα κι αυτούς ο Παναθηναϊκός, με την ψυχή που έβγαλε στο παρκέ του ΟΑΚΑ κι αποθεώθηκε από 12000 κόσμο.