2017-02-01 22:00:20
Φωτογραφία για Καλπάζει ο ΠΑΟΚ που κάνει πορεία πρωταθλητισμού!
Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση, και άλλη μια συνεχόμενη νίκη στο ενεργητικό του πρόσθεσε ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά στη Λάρισα. Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία του παιχνίδια κάνει στη κυριολεξια πορεία πρωταθλητισμού, αφού μετρά 11 νίκες στα 12 τελευταία επίσημα παιχνίδια και 5 συνεχόμενα διπλά (Κέρκυρα, Λεβαδειακός, ΠΑΣ Γιάννενα, Παναιτωλικός, Λάρισα) στα οποία μάλιστα δεν έχει δεχθεί καν γκολ! Ο Δικέφαλος υπερίσχυσε κατά κράτος μέσα στο AEL FC Arena της ΑΕΛ, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Super League και παίζοντας θεαματικά στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά στην επανάληψη, νίκησε με 2-0 και είναι πια δεύτερος παρέα με Πανιώνιο, Ξάνθη!

Ο ΠΑΟΚ ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα από το ξεκίνημά του, επιβάλλοντας πλήρως το δικό του ρυθμό. Το στήσιμο της ομάδας ήταν εξαιρετικό με πολλούς παίκτες του Δικεφάλου να βρίσκονται κάτω από το κέντρο και να πιέζουν ψηλά της ΑΕΛ, η οποία κυριολεκτικά δεν μπορούσε να αλλάξει δεύτερη πάσα
. Mόλις στο 9ο λεπτό κατέφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ήταν μια προσωπική προσπάθεια του Γιάννη Μυστακίδη ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τους αντίπαλους αμυντικούς και με δυνατό σουτ έγραψε το 0-1. Στο 61′, ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε άψογα ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Μάτος βρέθηκε αφύλακτος και με κεφαλιά έκανε το 0-2, κόβωντας τις όποιες ορέξεις των Λαρισαίων. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να υπερέχει, οι τελικές είχαν φτάσει στις 2-15 και η κατοχή στο 32%-68%. Στο τελευταίο 15λεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ, ο ΠΑΟΚ έκανε απλά διαχείριση του σκορ, η ΑΕΛ δεν μπορούσε να αντιδράσει έτσι το 0-2 έμεινε μέχρι το φινάλε. Η Λάρισα παρουσίασε προβληματική εικόνα σε όλες τις γραμμές, παθητικός ρόλος σχεδόν για 90 λεπτά σε μία εμφάνιση που ο Σάκης Τσιώλης θα θέλει να ξεχάσει. Οι αποδοκιμασίες στο ημίχρονο, αλλά και στο τέλος από το κοινό της Λάρισας τα λένε όλα...