2017-02-09 22:04:37
Φωτογραφία για Τρένο και στο Κύπελλο ο ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το νικηφόρο του σερί και στο κύπελλο Ελλάδας, κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρόκρισή του στην τετράδα του θεσμού. Ο Δικέφαλος, παρά το γεγονός ότι έμεινε με 10 παίκτες από το 70′, επικράτησε με 1-2 της Ξάνθης στον πρώτο προημιτελικό, και έχει πλέον εύκολη δουλειά στον επαναληπτικό της Τούμπας. Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τους χώρους τους μέσα στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά δυσκολεύοντας την κυκλοφορία της μπάλας για τον ΠΑΟΚ, ενώ φάνηκε να μπαίνουν πιο δυνατά στις φάσεις.

Πάντως, ευκαιρίες δεν υπήρχαν και οι επισκέψεις στις περιοχές των δυο ομάδων ήταν ελάχιστες. Στο 20′, μετά από υπέροχη πάσα του Μπίσεσβαρ, ο Μυστακίδης με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, έκανε το 0-1. Την ίδια ώρα που η Ξάνθη ήταν ελάχιστα απειλητική και μόνο με μακρινά σουτ προσπαθούσε να ανησυχήσει τον Γλύκο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γρήγορο γκολ για την Ξάνθη που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα
. Στο 51′, μετά από εκτέλεση ενός πλαγίου, η άμυνα του ΠΑΟΚ βρέθηκε σε κακή διάταξη, έτσι η μπάλα πήγε στον αμαρκάριστο Λάζιτς, ο οποίος με πλάγιο σουτ έκανε το 1-1. Η ισοφάριση έκανε τους γηπεδούχους να αναθαρρήσουν, ισορροπώντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να πλησιάσουν περρισσότερες φορές την αντίπαλη περιοχή. Στο 59′, ο Ίβιτς πέρασε τον Πρίγιοβιτς στη θέση του Κουλούρη, και ο Σέρβος δεν άργησε να τον δικαιώσει. Μόλις 4 λεπτά μετά, στο 63′, μετά από κοντρόλ με το στήθος και τέλειο σουτ στη γωνία, έκανε το 1-2 για τον ΠΑΟΚ, επαναφέροντας την… τάξη στο ματς. Οι συσχετισμοί άλλαξαν και πάλι στο 70′, όταν ο Ενρίκε είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Καραντώνη και αποβλήθηκε, αφήνωντας τον ΠΑΟΚ με 10 παίκτες για τα υπόλοιπα 20 λεπτά. Όπως ήταν λογικό, η Ξάνθη πήρε την κατοχή της μπάλας αλλά στην ουσία δεν απείλησε ιδιαίτερα της εστία του Γλύκου. Αντίθετα, ήταν ο Πρίγιοβιτς που έχασε τετ α τετ στο 87′ για να κάνει το 1-3. Τελικά όμως, το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι τέλους…