2017-02-09 23:12:34
Φωτογραφία για Κλειδώνει την πρόκριση και κοιτάζει ψηλότερα
Την 10η εντός έδρας νίκη του πέτυχε ο Παναθηναϊκός Superfoods στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας και την Μπάμπεργκ με 81-72, και φτάνοντας τις 13 νίκες σε 22 αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να μείνει μόνος του στην 5η θέση, κοιτάζοντας ακόμα ψηλότερα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε σε σπουδαίο βράδυ τους Σίνγκλετον, Μπουρούση, Φελντέιν, Τζέιμς και Παππά και κατάφερε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες να φτάσει τις δύο διαδοχικές επιτυχίες. Οι Γερμανοί είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα αλλά δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στο «τριφύλλι».

Κακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού Superfoods στο παιχνίδι με την Μπάμπεργκ. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να βρουν αρκετές λύσεις κοντά στο καλάθι με τον Ραντόσεβιτς και προηγήθηκαν 11-3 στο 4’ αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η αντίδραση των «πράσινων» ήταν άμεση και μείωσαν 13-10 με επτά γρήγορους πόντους από τους Γκάμπριελ, Φελντέιν και Σίνγκλετον, πριν ισοφαρίσουν σε 16-16 στο 6’ με τρίποντο του Δομινικανού γκαρντ
. Μάλιστα το «τριφύλλι» με τρίποντο του Σίνγκλετον πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 7’ (19-16) με τον Αντρέα Τρινκιέρι να διακόπτει τη ροή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 27-19. Η ελληνική ομάδα ξέφυγε μ’ έντεκα πόντους διαφορά μόλις άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο (30-19), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του Ζήση και στη συνέχεια του Χέκμαν για το 30-25 στο 13’ και 30-27 με καλάθι του Στρέλνιεκς στο 14’. Ο Κέι Σι Ρίβερς με τους πρώτους πόντους του ανέβασε την διαφορά στους πέντε (32-27), αλλά οι δύο αντίπαλοι «κόλλησαν» με αποτέλεσμα στο τηλεοπτικό τάιμ άουτ στο 16’, το σκορ να είναι 32-27. Οι Γερμανοί δεν σταμάτησαν την αντεπίθεσή τους και ισοφάρισαν στο 28’ με τον Κοζέρ, σε 32-32, ενώ μερικά δευτερόλεπτα αργότερα προσπέρασαν ξανά μετά από ώρα (35-32), από το δεύτερο τρίποντο του Χέκμαν στο παιχνίδι, φτάνοντας το επιμέρους σκορ στο 16-2. Ένα τρίποντο του Τζέιμς από τα οκτώ μέτρα επανέφερε την... τάξη (37-35), ενώ το πρώτο μέρος τελείωσε με 42-41. Ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο ημίχρονο και με «όπλο» του την εξαιρετική άμυνα κατάφερε να ξεφύγει με τρίποντο του Φελντέιν (53-44), αλλά η απάντηση της Μπάμπεργκ ήταν άμεση, καθώς ο Στρέλνιεκς με τρίποντο μείωσε αμέσως (53-47) κρατώντας τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, λίγο πριν το δεύτερο τηλεοπτικό τάιμ άουτ στο 26’. Διαδοχικοί πόντοι του Μίλερ έφεραν ακόμα πιο κοντά τους πρωταθλητές Γερμανίας (54-51, 27’), αλλά ο Γιάννης Μπουρούσης σκόραρε από τη γραμμή των βολών για να γράψει το 56-51. Ένα εκπληκτικό τρίποντο του Τζέιμς εκτός ισορροπίας έστειλε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +9 (60-51), με τον Ιταλό προπονητή της Μπάμπεργκ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Μπουρούσης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ στο 29’ κι ενώ είχε βοηθήσει τα μέγιστα με 16 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 62-54 με τους «πράσινους» να έχουν ένα σημαντικό προβάδισμα. Ένα τρομερό τρίποντο του Σίνγκλετον πάνω σε άμυνα στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου εκτόξευσε ξανά την διαφορά στους έντεκα πόντους (65-54). Ένα γρήγορο 4-0 της Μπάμπεργκ τη βοήθησε να μειώσει σε 65-58 στο 33’ κι όλα ήταν ανοικτά. Στο 34’ ο Τάις βρήκε στόχο σε σουτ τριών πόντων και μείωσε κι άλλο σε 65-61. Ο Γκάμπριελ έδωσε λύση με σουτ τριών πόντων γράφοντας το 68-61 και ο Τρινκιέρι πήρε τάιμ άουτ. Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του Μάικ Τζέιμς να σκοράρει σερί πόντους και να πετύχει το 73-64 στο 36’. Το λέι απ του Παππά στον αιφνιδιασμό ανέβασε ξανά την διαφορά στο +11 (77-66) στο 38’ κι όλα είχαν κριθεί. Ο Παναθηναϊκός τελικά επικράτησε 81-72 για να φτάσει τις 13 νίκες και μετά την διακοπή της επόμενης εβδομάδας θα φιλοξενήσει την Ούνικς Καζάν έχοντας την ευκαιρία να φτάσει τις 14 νίκες.