2021-11-04 21:12:16
Φωτογραφία για Πετάξτε τις φανέλες

Ο Παναθηναϊκός υπέστη μια από τις χειρότερες ήττες στην ιστορία του στην διοργάνωση της EuroLeague και δεν κατέβηκε ποτέ στο παρκέ της Σταρκ Αρένα,  με αποτέλεσμα να πέσει έρμαιο στις άγριες διαθέσεις του Ερυθρού Αστέρα, που τον διέσυρε με 81-48 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-5, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 2-6. Αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (6-2, 2' λεπτό), ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 21-8, ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-8). Οι ερυθρόλευκοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-26).  Οι πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-10, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-36). Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-12, νίκησε εντός έδρας τον Παναθηναϊκό με 81-48.