2021-12-17 23:32:03
Φωτογραφία για Στο ΣΕΦ δεν παίζεται ο Ολυμπιακός

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η "διαβολοβδομάδα" για τον Ολυμπιακό, που νίκησε 89-54 τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, ανέβηκε στο 11-5 και πηγαίνει με τη ψυχολογία στα ύψη, στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι φέτος δείχνουν μια αξιοθαύμαστη σταθερότητα στην απόδοσή τους και προσαρμόζοντας κάθε φορά, σε κάθε παιχνίδι τον τρόπο παιχνιδιού τους, δείχνουν ότι μπορούν να φτάσουν ψηλά. Το ματς ξεκίνησε με τις μονομαχίες των δύο Φαλ, από τις οποίες στο πρώτο δίλεπτο ο… γίγαντας των Γάλλων αποκόμισε δύο γρήγορα φάουλ και το 0-4 έγινε 12-6 στο 5o λεπτό για τους Πειραιώτες, με Βεζένκοφ και Παπανικολάου να "πυροβολούν" από την περίμετρο. Οι γηπεδούχοι,  έπαιρναν ενέργεια μέσα από την άμυνά τους, κάτι που τους βοήθησε να βρουν ρυθμό στην επίθεση και ξέφυγαν με + 8 (16-8) στο 8o λεπτό. Απέναντι σε μια αθλητική ομάδα, ο Ολυμπιακός απάντησε με δύναμη, πίεση στην άμυνα και σωστή κυκλοφορία για να κλείσει με το δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (20-10). Στη συνέχεια η αναμέτρηση πήγε περισσότερο στο πέντε εναντίον πέντε, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι, που στα μετόπισθεν ήταν συμπαγείς, δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα και αύξησαν τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (31-19) στο 16o λεπτό
. Το επιθετικό πλάνο του Ολυμπιακού, καθοριζόταν από τον Σλούκα, αφού από τα χέρια του περνούσαν όλες οι συνεργασίες στο μπροστινό μέρος του παρκέ. Οι Πειραιώτες, έπαιζαν άμυνα για σεμινάριο, σε κάθε προσπάθεια της Βιλερμπάν, πάντα υπήρχε ένα χέρι να εμποδίζει την εκτέλεση και σε συνδυασμό με τη διαρκή κίνηση μπροστά, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 (39-21). Επιστρέφοντας από… εκεί που είχαν μείνει στο πρώτο μέρος, οι Πειραιώτες (με… δαγκάνες στην άμυνα), μπήκαν με το… πόδι πατημένο στο γκάζι και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (+28, 57-29) στο 24o λεπτό, με τον Ντόρσεϊ να πετυχαίνει 3/3 τρίποντα. Ενδεικτικό του πόσο σαρωτικός ήταν στο πίσω μέρος του παρκέ ο Ολυμπιακός, ήταν το γεγονός ότι ο Οκόμπο, ο δεύτερος σκόρερ της Ευρωλίγκας, που είχε σκοράρει 35 πόντους με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 26o λεπτό.  Η Βιλερμπάν, έμοιαζε χαμένη, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, είδε τη διαφορά να ανεβαίνει στο -31 (65-54) και το τέλος της τρίτης περιόδου την βρήκε πίσω με 65-38. Όπως και στον αγώνα με τη Μπάγερν, έτσι και απέναντι στους Γάλλους, το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, κάτι που βοήθησε το προπονητικό τιμ, να μοιράσει τα λεπτά συμμετοχής. Οι «ερυθρόλευκοι», δεν έκοψαν το ρυθμό τους, προηγήθηκαν με + 36 (79-43) στο 35ο λεπτό και είχαν ξανά εξαιρετικό ποσοστό στο δίποντο. Ιδιαίτερη κριτική δεν μπορεί να γίνει για μια αναμέτρηση, στην οποία οι γηπεδούχοι, είχαν σπουδαία κυκλοφορία, πείσμα, ομαδικότητα και κυρίως ισορροπία στις δύο πλευρές του παρκέ και έφτασαν στη νίκη με 89-54. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με αυτή τη βαθμολογική συγκομιδή, εφόσον πάρει και τα δύο επόμενα παιχνίδια μέχρι το τέλος της χρονιάς (με Παναθηναϊκό εκτός και ΤΣΚΑ εντός), βάζει πλώρη ακόμα και για τις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας.