2012-09-13 01:00:11
Φωτογραφία για Τα... σπάνε Ολυμπιακός και Ντόρσεϊ [Video]
Ο Τζόι Ντόρσεϊ με κάρφωμα 2:01'' πριν το τέλος του ματς με τη Σάσαρι έσπασε το ταμπλό και έβαλε...

πρόωρο τέλος στο παιχνίδι με τους Ιταλούς που βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 106-87.

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης και Ελλάδος ήταν απολαυστικός κόντρα στη Σάσαρι, αλλά μόνο επιθετικά. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε 106-87 δείχνοντας ασταμάτητη στην επίθεση, αλλά ευάλωτη στην άμυνα. Το παιχνίδι έληξε δύο λεπτά νωρίτερα μιας και ο Τζόι Ντόρσεϊ με κάρφωμα στο 38' έσπασε το ταμπλό και έτσι οι δύο προπονητές αποφάσισαν να λήξη το παιχνίδι και να μην περιμένουν περίπου 30' λεπτά απλά και μόνο να αλλαχθεί το ταμπλό για να παίξουν οι δύο ομάδες τα δύο λεπτά.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Μαυροειδή με τους παίκτες των Πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδος να δίνουν το δικό τους ρυθμό και να φτάνουν στο 7-2. Οι Πειραιώτες αρχικά έτρεχαν σωστά στον αιφνιδιασμό, αλλά στη συνέχεια τα έκαναν όλα βιαστικά και έτσι οι Ιταλοί έφεραν το ματς στα ίσα (12-12).

Η Σάσαρι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (15-14) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 26-26. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί στην άμυνα στην πρώτη περίοδο, αλλά το πρώτα έξι λεπτά στη δεύτερη περίοδο ήταν διαφορετικά. Μάντζαρης, Περπέρογλου, Ντόρσεϊ, Χάινς και Παπανικολάου έπαιξαν την άμυνα που θέλει ο Γιώργος Μπαρτζώκας και το 33-33 του 14 έγινε μέσα σε τρία λεπτά 47-70 υπέρ των Πειραιωτών. Το +7 για την παρέα του Βασίλη Σπανούλη ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι, αλλά οι Ιταλοί με επιμέρους 10-1 κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το... νεκρό διάστημα των Πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδος και έτσι να προηγηθούν με 50-48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να μην παίζουν καλή άμυνα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι η Σάσαρι βρέθηκε στο +8 (60-52) στο 23'. Η είσοδος των Χάινς, Μάντζαρη Μαυροειδή, έκλεισε όλους τους διαδρόμους στους Ιταλούς, οι οποίοι σκόραραν μόνο με βολές και... τρελά τρίποντα. Γκετσεβίτσιους και Περπέρογλου έδωσαν βοήθειες επιθετικά και έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει στο 27' με +5 (71-66) με λέι απ του Λιθουανού γκαρντ. Η άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα έγινε ακόμη πιο σκληρή στη συνέχεια, ο Στράτος Περπέρογλου πήρε... φωτιά και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ολυμπιακό στο +11 (80-69).

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην τελευταία περίοδο. Ο Γκετσεβίτσιους με τον Πρίντεζη σκόραραν από παντού και έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +13 (93-80) στο 35'. Ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να φτάσει τους 110-115 πόντους, αλλά ο Τζόι Ντόρσεϊ... αποφάσισε να βάλει πρόωρο τέλος στο παιχνίδι στο 38'. Με ένα απίστευτα δυνατό κάρφωμα, ο Αμερικανός σέντερ έσπασε το ταμπλό και έτσι το παιχνίδι τελείωσε 106-87. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (14/9) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (20:00) και το Σάββατο (15/9) τη Σιένα (21:45) στο τουρνουά στο Κάλιαρι.

Δεκάλεπτα: 26-26, 50-48, 69-80, 87-106

Σάσαρι (Σακέτι): Μπινέτι 4, Λαγκούτζι, Ντεβέκι 11(1), Θόρτον 22(4), Ντίνιερ Τ. 20(3), Σακέτι 13(1), Σπισού, Ντίνιερ Ντ. 11(3), Βανούτσο, Ντιλιέγκρο 3, Ίσλεϊ 3

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9(11ρ.), Άντιτς 7(1), Σπανούλης 17(1τρ.-8ασ.), Περπέρογλου 12(2), Ντόρσεϊ 8(5ρ.), Σλούκας, Μαυροειδής 5(5ρ.), Γκετσεβίτσιους 18(4), Πρίντεζης 19(2τρ.-5ασ.), Παπανικολάου 5(1τρ.-4ασ.), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6(1)