2012-10-19 01:04:40
Φωτογραφία για Λιέτουβος Ρίτας-Μπαρτσελόνα 49-67
Η Μπαρτσελόνα παρότι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Λιέτουβος Ρίτας έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα (67-49), διπλασιάζοντας τις νίκες της στην Ευρωλίγκα

Η Μπαρτσελόνα χάρη στην εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου επικράτησε εκτός έδρας της Λιέτουβος Ρίτας με 67-49 και διπλασίασε τις νίκες της στην Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (13-8), ενώ βρέθηκαν στο ημίχρονο μόλις δύο πόντους μπροστά (27-25).

Στη συνέχεια, όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να αποσπαστούν με 11 πόντους των Λιθουανών (36-47) για να φτάσουν στο τέλος στο θετικό αποτέλεσμα με 18 πόντους (67-49).

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο από τους νικητές είχε 13 πόντους, ενώ ο Τζο Ινγκλς πρόσθεσε 11. Ο Τζαβάι δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Λιθουανούς, σημειώνοντας 8 πόντους, ενώ από την Λιέτουβος, η οποία προσπάθησε χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει τη νίκη ο Ραντόσεβιτς τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους.

Με αυτόν τον τρόπο οι Καταλανοί σημείωσαν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, ενώ η Λιέτουβος μετά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ηττήθηκε και από την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 25-27, 36-47, 49-67.

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκολιούνας): Ντούλκις 7(1), Μπαμπράουσκας 2, Σεϊμπούτις 8, Σαμαρντζίσκι 4, Κατελίνας 2, Νέντοβιτς 7(1), Γιομάντας 2, Ραντόσεβιτς 11, Ιβάνοφ 2, Μπλουμς 4(1).

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 2, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 13(1), Γιασικεβίτσιους, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 7(1), Ινγκλις 11, Λόρμπεκ 9(1), Τζαβάι 8, Μάικλ 8, Τόμιτς 5.

Πηγή:sport24.gr