2012-11-02 00:19:17
Φωτογραφία για Μπαρτσελόνα-Παρτιζάν 85-82
Τα χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε δύσκολα της... πιτσιρικαρίας της Παρτίζαν με 85-82 στη Βαρκελώνη.

Η Μπαρτσελόνα παρότι έδειχνε να έχει επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Παρτίζαν τελικά πήρε τη νίκη, αλλά δύσκολα κόντρα στους παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, όμως στη συνέχεια η Παρτίζαν ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με 37-37 (14-22).

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 23-15, έχοντας τον Μαρσελίνιο Χουέρτας σε πολύ καλή βραδιά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μην ρίξουν την απόδοση τους, αλλά τα πιτσιρίκια του Βουγιόσεβιτς, παίζοντας χωρίς άγχος κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα (37-37).

Με την έναρξη, όμως του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα θα ανεβάσει την απόδοση της και θα καταφέρει να αποσπαστεί με 12 πόντους (67-55). Για ακόμα μία φορά, όμως η Παρτίζαν θα πιέσει και θα καταφέρει να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι, καθώς με 2/2 βολές του Μούσλι θα μειώσει σε 78-74 2:39 πριν το τέλος. Η Μπαρτσελόνα θα συνεχίσει να έχει έστω και οριακά το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας τελικά δύσκολα στην τέταρτη διαδοχική της νίκη στην Ευρωλίγκα με 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-37, 67-55, 85-82.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 24(6), Αμπρινές 2, Ναβάρο 15(4), Γιασικεβίτσιους 4, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 6(2), Ινγκλς, Ραμπασέδα 3, Λόρμπεκ 3, Τζαβάι 16, Τόμιτς 4.

Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Τόμας 4, Μιλουτίνοφ 4, Ουέστερμαν 13(2), Λούσιτς 9(1), Μιλοσάβλιεβιτς 7, Γκάγκιτς 2, Μούσλι 14, Τζέκιτς, Γκόρντον 5(1), Άντουσιτς 7(1), Μπέρτνας 17(5).