2012-11-09 23:09:34
Φωτογραφία για Εφές-Ζαλγκίρις Κάουνας 64-77
Η Ζαλγκίρις συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία της Ευρωλίγκα, σημειώνοντας την πέμπτη διαδοχική της νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Αναντόλου Εφές (77-64).

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε και στην Κωνσταντινούπολη της Αναντόλου Εφές με 77-64.

Με αυτόν τον τρόπο οι Λιθουανοί πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα και παρέμειναν αήττητοι φέτος στην διοργάνωση.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-25 για την Ζαλγκίρις που έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της. Στη συνέχεια, όμως οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-37.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς η Ζαλγκίρις θα συνεχίσει να έχει τον έλεγχο του ματς. Η Εφές θα προσπαθήσει να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά η Ζαλγκίρις Κάουνας θα αποδειχτεί πολύ σκληρό "καρύδι", φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 77-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 37-37, 51-60, 64-77.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 13, Βούγιασιτς 4, Ερντέν 20, Τουντσερί, 4, Σιπ 4, Γκόνλουμ 2, Μπατίστα, Σαβάνοβιτς 2, Λούκας 4, Κούκο 2, Γκιουλέρ 9.

Ζαλγκίρις Κάουνας: Ντάρντεν 16, Τζάαμπερ 6, Πόποβιτς 21 (7), Ν. Λαβρίνιβιτς 15, Γιανκούνας 4, Ντέλας 2, Κουζμίνσκας 1, Λαφαγιέτ 2, Καουκένας 4, Φουτ 6, Κ. Λαβρίνοβιτς.