2012-11-11 21:24:44
Φωτογραφία για Περιστέρι - Ολυμπιακός 78-92
Την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος... ίδρωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 92-78.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 92-78 και σημείωσε την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χωρίς να εντυπωσιάσουν πήραν ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο μαχητικό Περιστέρι και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με την Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια.

Από τους νικητές ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε 22 πόντους, ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης σταμάτησε 14. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Πειραιωτών, ο Τζος Πάουελ είχε 4 με 6 ριμπάουντ σε 12 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Για το Περιστέρι που πάλεψε ο Αντώνης Μάντζαρης πέτυχε 18 πόντους, ο Θορν είχε 15, με τον Τάιλερ Χάινς να προσθέτει 10 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός θέλησε να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό του και κατάφερε με τον Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος βρίσκεται σε καλή κατάσταση να ισοφαρίσει σε 8-8 το Περιστέρι στο 2ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά τους από τους γηπεδούχους, καθώς με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη έκαναν το 18-12.

Το Περιστέρι προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Κάιλ Χάινς θα σημειώσει το 29-18 για να μειώσει με δύο εύστοχες βολές ο Νώντας Παπαντωνίου σε 20-29, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι "ερυθρόλευκοι" θα μπουν δυνατά και θα καταφέρουν να αυξήσουν την διαφορά τους από τους "Πρίγκιπες της δυτικής όχθης". Ο Έισι Λο πέτυχε το 22-33 και ο Τζο Πάουελ, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ έκανε το 26-37 για τους Πειραιώτες.

Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ με τον Γιώργο Πρίντεζη να σημειώνει το 33-49, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 11 πόντων (38-49), ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Ψαρόπουλο.

Αντέδρασε το Περιστέρι

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα συντηρήσουν την διαφορά από τους παίκτες του Τζίμη Κουστένη. Ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το 53-40 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 56-40 για τους Πειραιώτες στο 33ο λεπτό του αγώνα.

Ο Παπαντωνίου με τρίποντο έκανε το 48-59, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (48-62). Ο Στράτος Περπέρογλου με 2/2 βολές σημείωσε το 64-50 για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο, έπειτα από τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους (58-71).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, όμως το Περιστέρι πίεσε και με τον Θορν έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους (64-73). Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 66-73 και ο Αντώνης Μάντζαρης στο 34' μείωσε σε 68-73 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν συγκεντρωμένοι, δυσκολεύοντας τους πρωταθλητές.

Ο Ολυμπιακός, πάντως βρήκε λύσεις και με τον Στράτο Περπέρογλου αποσπάστηκε με έξι πόντους (78-72) και ο Γιώργος Πρίντεζης δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (75-85) για να φτάσουν τελικά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο θετικό αποτέλεσμα με 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 38-49, 58-71, 78-92.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 17(1), Κομποδιέτας 2, Θορν 15(1), Κανονίδης, Τζόουνς 7(1), Μάντζαρης 18(2), Ουίλιαμς 2, Χάινς 10, Πέτρουλας 4, Μιλισσαράτος, Ψαρόπουλος 3, Λάκκας.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 2, Άντιτς, Σπανούλης 14(3), Περπέρογλου 12(1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 4, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους 3(1), Πρίντεζης 22(2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 7(1).