2012-12-08 20:26:28
Φωτογραφία για Έξι στα έξι!
Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε και πολύ μάλιστα, αλλά νίκησε τον Ηλυσιακός στην Αθήνα με 76-72 και συνεχίζει το αήττητο σερί του. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ήταν ψύχραιμη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και με την νίκη αυτή, έφτασε τις έξι συνεχόμενες στο πρωτάθλημα και συνεχίζει έχοντας πλέον ρεκόρ 7-2 μετά την 9η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός φάνηκε να έχει καλύτερο ρυθμό και τον έλεγχο του ματς και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 5 πόντων (12-7). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-13, αλλά με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του ματς. Με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει 11 πόντους και τους Χαραλαμπίδη, Μαργαρίτη να ακολουθούν, ο ΠΑΟΚ πήρε πολύ γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ (14-15 για πρώτη φορά και 21-23) και έφυγε με +10 και μάλιστα δύο φορές (21-31 και 26-36)
. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 6 πόντους (32-38) με την λήξη του ημιχρόνου. Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στην 4η περίοδο δεν ήταν καλό και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν (44-44), αλλά και να πάρουν το προβάδισμα (49-48), ωστόσο ο ΠΑΟΚ, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μαργαρίτη και ένα τρίποντο του McGrath προηγήθηκε 54-57 στο 30’ και φάνηκε να έχει τον έλεγχο. Όταν μάλιστα με 3’30’’ για τη λήξη η διαφορά πήγε στους 7 (61-68) για τον ΠΑΟΚ, φάνηκε ότι τελειώνει το παιχνίδι, αλλά ο Ηλυσιακός κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά σε 72-72. Τελικά με ψυχραιμία και σωστές αποφάσεις στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του ΠΑΟΚ επικράτησαν και η ομάδα συνεχίζει το σερί της Τα Δεκάλεπτα: 14-13, 32-38, 54-57, 72-76

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Αράπης 3 (1), Hampton 10 (1), Αποστολίδης, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 5 (1), Scott 20 (4), Jones 13, Stoglin 19 (2).

ΠΑΟΚ: Hatcher, Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 22 (1), McGrath 11 (1), Τσαϊρέλης 2, Δέδας 5 (1),  Μαργαρίτης 13 (1), Παπαδόπουλος 15, Καλλές 4, Χαριτόπουλος 4.