2013-01-04 01:32:33
Φωτογραφία για Μακάμπι Τελ Αβίβ-Κάχα Λαμποράλ 70-71
Σπουδαία νίκη για την αναγεννημένη Κάχα Λαμποράλ, η οποία επικράτησε στο Τελ Αβίβ της Μακάμπι με 71-70. Διαβάστε αναλυτικά

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για την Κάχα Λαμποράλ, η οποία πήρε σπουδαίο "διπλό" μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 71-70.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από τη Σιένα στην Ιταλία. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο 8,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η Κάχα Λαμποράλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και βρέθηκαν με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου στο +3 (23-20). Στη συνέχεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με τον Μπιέλιτσα, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων ξέφυγε με 33-29. Έτσι, οι παίκτες του Ζαν Τάμπακ βρέθηκαν στο ημίχρονο στο +12 (32-44), πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Στην τρίτη περίοδο, όμως τα πάντα άλλαξαν. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ανέβασαν την απόδοση τους, "έσφιξαν" την άμυνα τους και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (56-50), παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι έγινε... θρίλερ, καθώς η Μακάμπι κατάφερε μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα να σημειώσει το 70-69 για τη Μακάμπι, ενώ ο Σαν Εμετέριο στα 8,9 δευτερόλεπτα έδωσε το προβάδισμα στην Κάχα Λαμποράλ (70-71), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, καθώς οι Ισραηλινοί δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 32-44, 56-50, 70-71.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 3(1), Τζέιμς 8, Σμιθ 10, Χίκμαν 18(2), Ελιάχου 4, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 11, Τόμας, Λάντεσμπεργκ 10(2).

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 5(1), Νοτσιόνι 7, Μ. Μπιέλιτσα 8, Σαν Εμετέριο 7(1), Πλάις 2, Ερτέλ 2, Όλεσον 10(3), Λάμπε 5(1), Ν. Μπιέλιτσα 17(5), Κουζέρ 5(1).