2013-02-18 22:55:53
Φωτογραφία για VIDEO - ΟΦΗ - Πλατανιάς 1-3
Με άψογο στυλ... ο Μονιάκης το αυτογκόλ στον ΠλατανιάΟ Πλατανιάς απέδρασε με 3-1 από το «Γλεντί Κουλέ» και πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, μετά το 2-0 επί του Άρη. Με δέκα παίκτες έμεινε ο ΟΦΗ στο τελευταίο μισάωρο.

Από τις 18 Νοεμβρίου μέχρι τις 18 Φεβρουαρίου ο ΟΦΗ μετρούσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία εντός έδρας. Το σερί έσπασε ο δεύτερος εκπρόσωπος της Κρήτης στην Σούπερ Λιγκ. Ο Πλατανιάς πέρασε εντυπωσιακά από την έδρα του ΟΦΗ με μία νίκη που τον έφερε στους +4 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Χανιώτες προηγήθηκαν 0-2 στο ημίχρονο με το... υπέροχο αυτογκόλ του Μονιάκη (2’) και το σουτ του Γιάννου (22’). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Σαρ (49΄) αλλά γρήγορα ξεθύμανε λόγω της αποβολής του Μπούρμπου στο 63’. Ύστερα από είκοσι λεπτά ήρθε η χαριστική βολή όταν ο Μαραγκουδάκης νίκησε τον Αγριμάκη σε τετ-α-τετ.

ΟΦΗ: Αγριμάκης, Ιωαννίδης (27’ Ζορμπάς και στο 88΄ Ζαχαράκης), Σαρ, Σόουζα, Μπούρμπος, Μονιάκης, Βερόν, Λαμπρόπουλος (85’ Κανούλας), Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου, Περογαμβράκης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κηπουρός, Γκονζάλες, Δημήτρης, Ποτουρίδης, Καστέλς, Δέντσας (54’ Στόλερ), Αγκιλέρα (90’ Αγκιλέρα), Κάλαϊτζιτς, Γιάννου (67’ Μαραγκουδάκης), Ναζλίδης, Αναστασάκος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 57, Αστέρας Τρίπολης 41, ΠΑΟΚ 41, Ατρόμητος 37, ΠΑΣ Γιάννινα 31, Λεβαδειακός 29, Ξάνθη 28, Πανθρακικός, ΟΦΗ, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ 26, Πανιώνιος 25, Πλατανιάς 24, Άρης 22, Βέροια 20, Κέρκυρα 17