2013-03-16 11:04:18
Φωτογραφία για Μπαρτσελόνα - Μπεσίκτας 86-61
Η Μπαρτσελόνα σε ένα παιχνίδι που καθυστέρησε να ξεκινήσει, καθώς ο Ραμπασέδα έσπασε το καλάθι νίκησε χωρίς δυσκολίες την Μπεσίκτας με 86-61 και "κλείδωσε" την πρώτη θέση του ΣΤ' Ομίλου

Η Μπαρτσελόνα νίκησε χωρίς δυσκολίες την Μπεσίκτας στη Βαρκελώνη με 86-61 και σημείωσε την δέκατη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, σε ένα παιχνίδι που άργησε να ξεκινήσει, αφού ο Ραμπασέδα έσπασε το καλάθι επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και πήραν το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους Τούρκους που δεν έχουν σημειώσει ακόμα νίκη στην διοργάνωση.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 29-15. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με 47-31.

Στην τρίτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, πηγαίνοντας το παιχνίδι στους 20 πόντους (67-47) και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με... Από τους νικητές ο Τζαβάι έκανε πολύ καλό παιχνίδι, καθώς ταλαιπώρησε τους αντίπαλους ψηλούς, ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Πιτ Μάικλ, Άντε Τόμιτς.

Από την Μπεσίκτας που δεν έχει πάρει ακόμα νίκη στην β' φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης ο Γκάσπερ Βίντμαρ προσπάθησε να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στους Ισπανούς.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-31, 67-47, 86-61.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 6(2), Άμπρινες 6(2), Ναβάρο 5(1), Γιασικεβίτσιους 4(1), Τοντόροβιτς 3(1), Ουάλας 6(1), Ραμπασέδα 4, Λόρμπεκ 12, Τζαβάι 16, Μάικλ 11, Τόμιτς 11.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ, Ακίν 6(2), Ασίκ 7(1), Βίντμαρ 13, Φάλκερ, Τσετίν 6(2), Μάρκοτα 4, Κρίστοφερ 2, Μίναρντ 5(1), Νάλγκα, Οζέρ 18(2).

Πηγή:sport24.gr