2013-12-15 21:34:04
Φωτογραφία για ΕΧΑΣΕ ΑΗΤΤΗΤΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΑ... ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΕΤ
Στα Βριλήσσια γνώρισε την πρώτη του ήττα ο Ολυμπιακός, που έχασε το αήττητο και την πρωτιά στην Α1 βόλεϊ γυναικών μετά το ντέρμπι κορυφής της δέκατης αγωνιστικής της κατηγορίας.

Οι ερυθρόλευκες ηττήθηκαν με 3-2 σετ στο εκτός έδρας παιχνίδι της αγωνιστικής και συνεχίζουν στην δεύτερη θέση, ένα βαθμό πάνω απ’ τον σημερινό τους αντίπαλο.

Το ματς ξεκίνησε με ξεκάθαρο χαρακτήρα ντέρμπι. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι τα μέσα περίπου, όπου ο Ολυμπιακός ανέκτησε ελαφρά υπεροχή, την οποία όμως όχι μόνο ανέτρεψαν τα Βριλήσσια, αλλά ήταν αυτά που έκαναν τελικά το 1-0.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, κατακτώντας εύκολα τα δύο επόμενα σετ με 15-25 και 19-25, όμως με πολύ καλή εμφάνιση στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες έστειλαν το ματς στο τάι μπρεικ.

Εκεί τα Βριλήσσια διατήρησαν ελαφρύ προβάδισμα απ’ την αρχή και πανηγύρισαν τελικά τη νίκη που τα διατηρεί στην διεκδίκηση της κορυφής.

Τα σετ: 25-23, 15-25, 19-25, 25-22, 15-12.