2014-01-24 20:34:36
Φωτογραφία για Λοκομοτίβ Κούμπαν-Ζαλγκίρις Κάουνας 80-75
Η Ζαλγκίρις είχε το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα όμως η Λοκομοτίβ βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 και πανηγύρισε τη νίκη με 80-75, κάνοντας 2 τις νίκες της στο TOP-16.

Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν (21π., 8ασ., 6ρ.) πήρε από το... χέρι την Λοκομοτίβ και την οδήγησε στη νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-75. Η ''Λόκο'' ήταν πίσω στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως εκμεταλλεύτηκε το μπλακ-άουτ της Ζαλγκίρις και σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο TOP-16.

Το ένστικτο της επιβίωσης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο Basket Hall του Κράσνονταρ, αφού ενδεχόμενη νέα ήττα από τη Λοκομοτίβ άφηνε τη Ζαλγκίρις χωρίς νίκη στο TOP-16 της Euroleague. Οι Λιθουανοί του Σαούλιους Στομπέργκας είναι αποφασισμένοι να εξαντλήσουν τις πιθανότητες πρόκρισης στα playoffs και το επιβεβαίωσαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη ''Λόκο''!

Ο Τζάστιν Ντέντμον (15π., 8ασ. στο α' ημίχρονο) έδινε τον ρυθμό στη Ζαλγκίρις και οι συμπαίκτες του ακολουθούσαν! Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην έδρα της ''Λόκο'' και προηγήθηκαν 11-15 στο 5'33'' με τον Ντέντμον να μετράει 9 πόντους με 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Κούπσας έστειλε τη διαφορά στο +9 (15-24) για τη Ζαλγκίρις στο 1'27'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου ενώ ο Ντέντμον διαμόρφωσε το 16-29 στο 10'.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν το ίδιο εντυπωσιακά και στη συνέχεια, με τον Γιαβτόκας να διαμορφώνει το 21-37 στο 13'27''. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Σίμον, Γιασάιτις (31-39, στο 16'05'') ωστόσο ο Ευγκένι Πασούτιν είδε τον Μπράουν να φορτώνεται με τρίτο φάουλ στον Γιαβτόκας. Ο Μάριτς μείωσε σε 39-48 όμως ο Ντίμσα έκανε το 39-51 του ημιχρόνου για τη Ζαλγκίρις.

Στην επανάληψη ο Πασούτιν έριξε στον παρκέ τον Μάρκους Γουίλιαμς που είδε όλο το πρώτο ημίχρονο από τον πάγκο όμως ο Ρομπέρτας Γιαβτόκας κρατούσε τη Ζαλγκίρις σε απόσταση ασφαλείας (42-55, στο 23'01''). Ο Καλνιέτις με δύο εύστοχα τρίποντα μείωσε σε 58-65 για τη Λοκομοτίβ ενώ ο Γιασάιτις έκανε το 60-65 στο 31'01''.

Οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό μπλακ άουτ της Ζαλγκίρις, ο Καλνιέτις διαμόρφωσε το 63-68 πίσω από τα 6μ.75 όμως ο Σιζάουσκας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 63-71 στα 6'32'' για τη λήξη. Το νέο τρίποντο του Σιμόν και το γκολ-φάουλ του Μπίκοφ έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι αφού η ''Λόκο'' ισοφάρισε σε 75-75 στο 37'51''!

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τη Ζαλγκίρις, ο Βαλερί Λικχοντέι ολοκλήρωσε την ολική επαναφορά της Λοκομοτίβ με νέο τρίποντο, κάνοντας το 78-75!  Η ''Λόκο'' βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-2 στο TOP-16 με το υπέρ της 80-75 ενώ η Ζαλγκίρις παραμένει χωρίς νίκη στη β' φάση της Euroleague, με τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.