2012-04-24 21:06:19
Φωτογραφία για ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 83-67
Χωρίς να παρουσιάσει το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε καταφέρνοντας να επικρατήσει του μαχητικού Πανιωνίου με 83-67 για τον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς παρουσιάστηκαν νωθροί στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν αποφασισμένο και μαχητικό Πανιώνιο ο οποίος μάλιστα είχε τον έλεγχο του ματς για περίπου 25 λεπτά. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, έχοντας τους Σπανούλη, Ντόρσεϊ αλλά και τον Γιώργο Πρίντεζη, σε καλή μέρα.

Ολυμπιακός και Πανιώνιος ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 3ο λεπτό με 6-7 και από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος με εύστοχο τρίποντο στα μισά της πρώτης περιόδου ανέβασε την διαφορά στους 6 πόντους (11-17), με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους δυο αντίπαλους ισόπαλους στο 23-23.

Η δεύτερη περίοδος είχε σαν κύριο χαρακτηριστικό της τα σκαμπανεβάσματα στο σκορ, με τους παίκτες του Θρύλου να μην μπορούν να βρουν τον ρυθμό τους, ενώ αντίθετα τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλά μέσα στο παρκέ. Με τον Γιώργο Πρίντεζη να παίρνει τις πρωτοβουλίες και τον Κώστα Σλούκα να δίνει την απαιτούμενη ενέργεια, το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 42-38.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν για να κόψει τις γρήγορες επιθέσεις του Πανιωνίου και κυρίως από πόντους μέσα από την ρακέτα, στο 27ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με 59-49 και από το σημείο αυτό και στο υπόλοιπο του ματς είχαν τον πλήρη έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 67-54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του "Ντούντα" να ανεβάζουν και άλλο την διαφορά στο 72-57 στο 33ο λεπτό του αγώνα. Τα πολλά λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενοι κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν το έργο του Ολυμπιακού ακόμα πιο εύκολο και δείχνοντας επιτέλους το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν με 83-67 και έκαναν 1-0 στη σειρά.

Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη (26/04) στις 17:00 στο ΣΕΦ.

Δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 67-54 , 83-67

Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς):

Χάινς 8, Λο 5, Αντιτς 9(1), Σπανούλης 13(6 κερδισμένα φάουλ), Ντόρσεϊ 13 (7 ριμπάουντ), Κέσελ 9(1), Γκετσεβίτσιους 10(2), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου, Μάντζαρης 2, Σλούκας 2