2015-01-21 20:30:08
Φωτογραφία για Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση έχει η ΑΕΚ
Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν Κέρκυρα και ΑΕΚ, με την Ένωση να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού της 29ης Ιανουαρίου. Οι Φαίακες προηγήθηκαν με τον Βενέτη, αλλά οι "κιτρινόμαυροι" πήραν το "Χ" με αυτογκόλ του Ταβάρες, ενώ στη φάση πήρε μέρος και ο Γιόχανσον. Το ματς δεν ήταν πολύ καλό από πλευράς θεάματος. Το παιχνίδι είχε πολλά λάθη, φάουλ και πολλές διακοπές κάτι που συνετέλεσε ώστε να μην αποκτήσει ρυθμό. Η ΑΕΚ απείλησε στο 5' με τον Αραβίδη, αλλά στη συνέχεια αντιμετώπισε δυσκολίες στη δημιουργία φάσεων, σε αντίθεση με την Κέρκυρα που ήταν λίγο πιο απειλητική. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 38', όταν ο Ταβάρες έκανε άνω κάτω την άμυνα της ΑΕΚ από δεξιά, έβγαλε παράλληλη μπαλιά αλλά ο Καϊκούτ σημάδεψε ψηλά άουτ. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα των κιτρινόμαυρων παρέμεινε μουδιασμένη και χωρίς συγκέντρωση κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Κέρκυρα στο 58'. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα, έφτασε στον Βενέτη, ο οποίος κοντρόλαρε και με σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Η ΑΕΚ όμως κατάφερε να ισοφαρίσει δέκα λεπτά αργότερα. Ύστερα από γέμισμα σε εκτέλεση φάουλ, ο νεοεισελθόντας Γιόχανσον ακούμπησε ίσα ίσα την μπάλα, η οποία βρήκε και στον Ταβάρες. Έτσι έγινε το 1-1, με το γκολ να πιστώνεται ως αυτογκόλ. Το σκορ διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με την Ένωση να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της 29ης Ιανουαρίου.