2015-01-21 23:34:09
Φωτογραφία για ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΤΗΝ... ΠΡΩΤΙΑ Ο ΕΝΤΙΝΓΚΑ!
Το «μεγάλο»... αποτέλεσμα που ήθελε για να μπει στο παιχνίδι της πρόκρισης βρήκε το Κονγκό.

Η εθνική ομάδα του Ντελβίν Εντινγκά νίκησε 1-0 την Γκαμπόν, ενώ νωρίτερα Μπουργκίνα Φάσο και Γουϊνέα κόλλησαν στο 0-0.

Δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Εθνών μπήκε το Κονγκό, καθώς πήρε ντέρμπι του Α’ ομίλου κόντρα στην Γκαμπόν, για την 2η αγωνιστική και μαζί και την πρωτιά του ομίλου.

H βαθμολογία του Α' ομίλου:

1. Κονγκό 4

2. Γκαμπόν 3

3. Γουϊνέα 2

4. Μπουρκίνα Φάσο 1

Η ομάδα του μέσου του Ολυμπιακού, που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Η λύση ήρθε με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, με τον Ονιανγκουέ (48’). Η Γκαμπόν πίεσε, είχε ευκαιρίες αλλά το γκολ δεν ήρθε με αποτέλεσμα να χάσει την 1η θέση του γκρουπ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, Γουϊνέα και Μπουρκίνα Φάσο κόλλησαν στο 0-0.